Quantcast
Channel: Reportáž | BikeAndRide.cz
Viewing all 229 articles
Browse latest View live

Enduro Race Klíny 2016 – jak to viděl Kuba Pavlas

$
0
0

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - reportKe konci sobotního tréninku se u Janovské vodní nádrže (cíl RZ2) loučíme se Štěpánem, který pokračuje relaxovat s rodinou do mosteckého Aquadromu, což mu tiše závidíme a pomalu pokračujeme zpět do areálu Klíny, kde nás čeká ještě poslední erzeta k projetí před nedělním závodem.

Byla to RZ5, která naštěstí končila u spodní stanice lanovky, s níž jsme se svezli zpět nahoru. Kola pucujeme opatrně wapkou, aby nám ložiska později nenadávala! Konečně se převlékáme do suchého a teplého oblečení a za mírného deště provádíme rychlý servis našich „kladiv“ (Canyon Strive). S kručením v břiše uklízíme věci do aut a hned nato spěcháme do místní restaurace na večeři. Díky počasí byl dnešek zvlášť náročný a data na Stravě to potvrzují: 35 km a 1600 m nastoupáno (dobrá, třikrát jsme jeli lanovkou, takže o 3x100m méně 🙂

Kupodivu oproti jiným závodům, kde servisujeme pozdě do noci (tedy spíš jen já), jsme v Klínech již kolem osmé hodiny večer zalezlí v naší vytopené dodávce a řešíme taktiku na zítřejší závod. Popravdě žádnou nemáme, protože za takovýchto podmínek jezdíme dosti výjimečně.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - reportPočasí nebylo celý víkend vysloveně špatné…

Ráno nás přivítá pěkná zima, venku zataženo, ale kupodivu bez deště. Mně se z vyhřátého spacáku vůbec nechce a tak vylézám až na poslední chvíli. Čtu zprávu od Štěpána, že by dnes nemělo být počasí horší jak včera a předpověď Aladin to potvrzuje. Na kola přiděláváme čísla, čipy, banány a tatranky. Tak se to dělí, když jedete bez batohu!

Ondra Junek vyráží z našeho týmu s číslem devět jako první. Já s devatenáctkou mám ještě chvilku čas a brácha Joei (Petr Pavlas) s číslem 97 si dává ještě šlofíka. Na poslední chvíli se jedu ještě převléknou, jelikož mě začíná být v bundě moc velké teplo. Dávám místo ní druhou funkční vrstvu a náš Canyon Amateur dres, aby si taky užil trochu zdejšího blátíčka! Start závodu se naštěstí o pár minut posouvá a tak všechno stíhám. Snažím se ještě rozjet, jelikož se startuje přímo do první RZ.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny – RZ1

Nervy pracují a tak si klasicky zapomínám nasadit brýle, což by až tak nevadilo, kdybych si aspoň prohlédl začátek tratě. Zhruba po deseti metrech v odkloněném svahu mi ujíždí zadní kolo a krásně si ustýlám na mokrém trávníku. No co, někde jsem si to vybrat musel, tak proč ne hned na začátku před všemi diváky 😀 Zbytek už nějak dávám, ale díky mazlavému blátu na uježděném trailu, který moc důvěry nevzbuzuje, jedu dost pomalu. Navíc i technickou pasáž projíždím velmi opatrně, a tak spokojený se svým ranním výkonem moc nejsem.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny – RZ2

Transfer na dvojku vede pěkně zprudka kolem spodní stanice lanovky, kde mě dojíždí borec ze Sportsoftu, a tak jedeme společně až na start. Zde si dávám menší pauzu, banán a těším se, že to ve dvojce pojede aspoň stejně dobře jako při tréninku. A taky že jo!

Nadšený startér mě po pípnutí ještě roztláčí, chytám rytmus, oproti sobotě je tu sice trošku víc bláta, ale pláště kupodivu drží a já si užívám celých 9 minut trailu! V polovině trati vjíždím na šlapavý úsek, na který jsem po včerejším nadšení skoro zapomněl, a tak lýtka dostávají pěkně zabrat. Rockgarden projíždím na jistotu menší rychlostí, ale bez vyšlápnutí takže v cíli mám konečně lepší pocit.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny – RZ3

Ke třetí RZ je to poctivá stojka, tlačím a popravdě těžce rozdýchávám  dlouhou dvojku. Transfer vede přes areál, kde je výborně zásobovaná občerstvovačka. Dávám si teplý čaj, doplňuji do bidonu ionťák a pokračuji.

Na startu trojky povzbuzují fanoušci Vojty Bláhy, a tak to rozjíždím na plno. Začátek je ale po trávě, kde to šíleně klouže, tudíž mám co dělat, abych se na ní udržel. To je ale teprve začátek. Zbytek tratě se totiž proměnil v bahenní lázeň, takže dva nejtěžší úseky v odkloněném svahu snad ani nešly projet na čistotu :-O

V tom prvním jedu pravou nohou koloběžku a v tom druhém si jen prohodím strany. Ani nevím, jak jsem se dostal do cíle, pamatuji si jen, že ke konci mocně fandili fanoušci a já se marně snažil s vycvaklými tretrami něco předvést… Tohle byl opravdový motokros! Nebo spíš bahnokros!

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny – RZ4

V tuto chvíli jezdci kategorie hobby vynechávají čtyřku a jedou rovnou na poslední RZ. Kdyby ale věděli, o co přicházejí! Přejezd na předposlední erzetu je asi nejdelší z celého závodu, navíc také s největším převýšením. Jedu sám a tak to moc neutíká. Navíc k vrcholu se jede, tedy spíš tlačí, podél nekonečného plotu a člověk je rád, když ho konečně opouští.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Na startu se potkávám s Ondrou a tak se domlouváme, že na mě v cíli počká. Nasazuji brýle a po chvilce vyrážím vstříc nejdelší erzetě v letošním roce. Cítím se unavený, ale to co se mnou udělal začátek trati jsem nečekal! Pláště oproti sobotě fungovaly na výbornou, nohy, které před chvilkou sotva točily při transferu, se mohly najednou zbláznit a já s úsměvem hltal každý metr trailu!

V druhé půlce, po vjetí na úzký singl v odkloněném svahu, mě to v jednom místě ujíždí a já si vzpomínám na zbytek ranní zprávy od Štěpána „držte se a opatrně na RZ4, ať tam někdo nezmizí v údolí!“ Rychle vytahuju kolo z pod tratě a teď už opatrněji projíždím zbylý náročný šlapavý úsek, který se ke konci zase trochu zlomí dolů a po hrabance vede až do cíle.

Zde plni nadšení se s Ondrou shodujeme, že tohle byla vážně pecka. Navíc potkáváme Sportsofťáka, jak jde po svých s pláštěm kolem krku a hecujeme ho, že to je k lanovce kousek a pětku si po servise určitě ještě dá.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny – RZ5

Společně pak absolvujeme poslední transfer k lanovce, která nás vyveze na závěrečnou erzetu. Zavěšeni na laně povzbuzujeme ostatní, co zrovna na pětce závodí. Na občerstvovačce se už moc nezdržujeme, jelikož jsme dost promrzlí a rádi bychom to měli pro dnešek za sebou.

Vyrážím jako první a hned na začátku přehlížím zkratku ve svahu, kterou se dalo najet přímo do klopenky… Jedu proto hodně zprava, kde mi na trávě zase ustřeluje zadek, ale naštěstí to ustojím a pokračuji dál. Oproti některým si nezkracuji trať, ale vykružuji jednu klopenku za druhou. Pak ale přichází šlapavý úsek, kde nohy doslova stávkují.

Vjíždím do další části trati, kterou lemují hlasitě povzbuzující fanoušci, a tak se snažím ze sebe ještě něco vymáčknout. Pak už jen poslední sjezd do cíle, kde děkuji za odpípnutí a sundání čipu. Řadím nejlehčí a jezdím dokolečka, abych nohy aspoň trošku vyjel. Po chvilce doráží i Ondra a je vidět, že toho má také dost.

Jak jsme si naivně mysleli, že poslední RZ bude za odměnu, opak byl pravdou. V „race módu“ se šlapalo skoro všude, takže zde většina nechala poslední zbytky svých sil.

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

reklama

Naposled na laně

Konečně sedíme zase na lanovce, tentokrát už se značnou úlevou, že jsme to zvládli, a těšíme se do tepla. Potkáváme Joeiho, který jde na pátou erzetu a vypadá v pořádku… To jsme ale ještě netušili, co se mu stalo, tedy že ve dvojce údajně kácel hlavou strom! Naštěstí to přežil, dokonce i helma zůstala celá, ale otřesený z toho byl prý celý závod.

Doma jsem pak zjistil z dat na Stravě, že začátek dvojky měl rozjetý opravdu dobře, celých 14 sekund přede mnou, než potkal ten zatracenej strom! Zastavujeme ještě u Oneal stánku a prohlížíme novou kolekci 2017. Také tam měli tzv. Adventure menu, to jest přírodní outdoor jídlo ohřívané samoohřevem. Pro mě scifi, ale prý to funguje a můžu potvrdit, že ochutnávka byla vážně výborná!

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

VYHLÁŠENÍ

Dostávají se k nám první výsledky a vypadá to, že jsem si zajel nejlepší umístění sezóny! Pecka, bláto vážně moc nemusím, jistý si na něm vůbec nejsem, ale tady to fungovalo nějak jinak a ještě to k tomu bavilo. Následuje vyhlášení a velké překvapení nastává v juniorech, kde první místo zajel Maxim Adami, který se vrátil po roční pauze a druhého Martina Pešťáka poráží o pouhých 0,5 s. Ten pak s úsměvem na tváři přiznává, že ho to pěkně naštvalo!

Dalším překvapením byl pro mě výsledek Martina Matějíčka, coby velmi úspěšného trialového jezdce na šlapačkách, který si odskočil na enduro a na vypůjčeném kole zajel neuvěřitelné 9. místo celkově. Marně jsme ho přemlouvali, aby u endura zůstal…

Celkově pak na stupínek nejvyšší vystoupal všem již známý král českého endura Jiří Fikejz, který sice momentálně jezdí radši maratony, ale v enduru dokáže být stále neporazitelný! K tomu všemu ještě vykukuje sluníčko, což je nádherná tečka za posledním a velmi vydařeným závodem české Enduroserie 2016! Díky!

Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

Enduro Race Klíny 2016 – ZÁVĚR

Za mě osobně to byl jeden z nejlepších závodů letošní sezony. Tři kratší RZ na 3 až 5 minut a dvě opravdu luxusní přírodní tratě dlouhé 9 až 10 minut, které obsahovaly vše, po čem každý biker touží! Počasí sice udělalo své, a tak se na start postavilo necelých 150 závodníků, ale každý kdo dokončil, může být na sebe právem hrdý! Kdyby se jelo za sucha, šla by jistě kvalita tratí a zážitků ještě nahoru. Jelikož potenciál zdejší kopce mají opravdu veliký!

Moc se těším za rok! Velké díky Trundovi (Tomáš Trunschka) a Bártovi (Luboš Vobořil) za perfektní tratě a zážitky z nich! Samozřejmě i pořadatelům a celé Enduroserii.cz V neposlední řadě také Štěpánovi za sobotní doprovod a možnost napsat pár dojmů z Klínů 😀

Biku zdar! Kuba Pavlas!

Původní report (Štěpán Hájíček) s výsledky a dalšími daty

(Text: Jakub Pavlas | Foto: Miloš Lubas – enduroserie.cz / Jakub Pavlas)
Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report Enduroserie.cz - Klíny 2016 - report

 

ProgressCycle – Novinky 2019 | Giant/Liv, Bell, Giro…

$
0
0

Maraton prezentací z konce prázdnin pojďme uzavřít, alespoň po stránce teoretického představení zajímavých novinek, zastávkou na akci společnosti Progress Cycle, kde jsem si měl možnost prohlédnout a zlehka osahat novinky značek Giant a Liv, ale i řady dalších.

Shrnout všechny zajímavosti od značek, které společně pokrývají snad všechny oblasti cyklistiky, tedy od helem, přes oblečení, batohy, nářadí a další vybavení, tretry, obutí a samozřejmě i celá kola, by bylo vcelku složité, proto pojďme raději postupovat opět značku po značce.

Řadu novinek, kupříkladu nová kola Giant pro rok 2019, již znáte, neboť jejich představení již naším webem proběhlo, přesto si vybrané kousky prohlédneme ještě jednou a podíváme se na ně více zblízka. Začínáme tedy Giantem a jeho sesterskou značkou Liv.

Foto: Štěpán Hájíček

GIANT / LIV – 2019

Elektrokola do značné míry hýbou dnešním světem cyklistiky, přestože se tomu mnoho z nás usilovně brání, začněme tedy u nich. Již dříve jsme si představili zcela novou generaci elektro fullů Giant Trance E+ a Stance E+.

Jedná se o zcela novou platformu, která reprezentuje nejvýznamnější změny v modelovém roce 2019. Jedním z hlavních bodů inovace je plně integrovaná baterie, která se vkládá zespodu do rámu, nikoliv bokem, jak tomu bylo dřív.

O pohon se stará jednotka Giant SyncDrive Pro vyvinutá společně s Yamahou, upravená na míru pro potřeby Giantu. Oproti třeba motorům Bosch se zde používá klasický převodník, zde dokonce SRAM Eagle na klikách Praxis.

Jednodušší a potažmo i dostupnější verzi reprezentuje řada Giant Stance+, která nabízí 130/120 mm zdvihu (Trance + 150/140 mm), využívá starší generaci motoru Giant SyncDrive Sport a jednodušší konstrukci zadní stavby.

Integrace baterie s instalací ze spodní strany je ale přítomná i zde.

Stejné technologie a základní konstrukce najdeme i na nových pevných strojích Giant Fathome E+, tedy jak motor Giant SyncDrive Pro, tak i integrovanou baterii Giant EnergyPak 500 (36V 13.8 Ah).

Vrátím-li se ještě na skok k modelu Giant Stance E+, můžu jej použít k demonstraci jeho jednoduššího zadního zavěšení. Nejedná se totiž o Maestro, ale o jednočep s přepákováním, což dokazuje protažení zadní stavby až k oku tlumiče v místě, kde je jinak spodní rameno.

Z boku nad motorem se přitom nachází i konektor pro zapojení nabíječky, pokud akumulátor nabíjíte na kole.

Pokud jej nabíjíte samostatně, je potřeba použít jiný „konec“, proto je nová nabíječka vybavena redukcí pro jeden i druhý způsob napojení.

Podívat se můžeme i na samostatný aku-blok Giant EnergyPak 500, který je usazen v pevném kovovém těle, opatřen je obvodovým utěsněním a plastovým lakovaným krytem.

Při vyndávání akumulátoru z rámu se nemusíte bát, že vám po otočení klíčku spadne na zem. Jistí jej totiž kovový zobáček, díky němuž se baterka vysune jen z části. K plnému uvolnění stačí stisknout tlačítko.

Na opačném konci se nachází kontakty pro spojení s kolem, zde se zapojuje i nabíječka, která je vybavena řadou chytrých funkcí (například nabíjení na 60 % pro účely skladování), ale také čtyři diody pro kontrolu nabití.

Novinkou u aktuálně představené rodiny elektrokol Giant (Liv) je i zjednodušené ovládání bez displeje (lze objednat samostatně) nesoucí označení Giant RideControl ONE, kdy máte k dispozici jen pár tlačítek a diod. Řada diod vpravo signalizuje stav akumulátoru, vlevo je vyznačen stupeň dopomoci.

Téma elektrokol uzavřeme ukázkou dvou sesterských modelů z kolekce Liv 2019. Dámská obdoba modelu Stance E+ se jmenuje Liv Embolden E+.

Pevnou verzí s integrovanou baterií je Liv VALL-E+ Pro. Nižší modely Vall-E+ využívají starší systém s baterií vyndávanou bokem.

Přepneme zpět do oblasti tzv. „analogových kol“ (bez motoru), kde si můžeme ukázat třeba klasickou, loni inovovanou řadu Giant Reign, u níž se pro letošek měnily hlavně barvy a výbava. Zde model Reign 1.5 GE.

Klasikou je Giant Trance 27,5“, který opět převléká zejména svůj barevný kabátek do nových tónů, odstínů a přechodů.

Nyní k hlavní novince Giant Trance 29, kterou jsme si nedávno podrobně představili. Zkrátka velká kola se vrací i do této kategorie, přičemž Giant tvrdí, že Trance 29 bude maximálně všestranné a zábavné kolo. Rád se o tom přesvědčím, až bude možnost jej otestovat.

Zadní stavba nijak nevybočuje z tradic Giantu a jeho systému Maestro, oproti 27,5“ verzi je zde ale použito odlehčené horní rameno.

Oranžová verze je Giant Trance 29 1 (101 999 Kč), dobře ale vypadá i základní model Giant Trance 29 2 za 67 999 Kč.

Mezi fully Giant pak velká kola nejdeme ještě u sportovních modelů Anthem 29.

V této souvislosti připomenu představení elektronicky řízeného odpružení Fox Live Valve, které bude standardní součástí modelu Giant Anthem Advanced Pro 29 0 (229 999 Kč).

Na opačném konci spektra najdeme model Stance se zjednodušenou zadní stavbou Flexpoint (nemá Maestro), přičemž toto je vyšší ze dvou nabízených modelů Stance 1 za 47 999 Kč.

Absolutní novinkou, oficiálně odhalenou v průběhu letní prezentace, je první karbonový Gravel bike Giant Revolt Advanced. Vystavená verze Revolt Advanced 0 za 91 999 Kč.

Revolty budou v nabídce tři, přičemž začínat se bude u Revoltu Advanced 1 za 54 999 Kč. Všechny tři verze nabídnou plně karbonový rám, kola klasického průměru a pláště rozměru 700x40C.

Plně karbonová je i vidlice (Advanced Composite) se sloupkem řízení OverDrive a úchytem pro kotoučovou brzdu typu Flat Mount.

Hodně se řešilo i pohodlí na nezpevněných cestách, proto se posunulo uchycení horních vzpěr zadní stavby, které je ještě níž než u „maratonských silnic“ Giant Defy.

Pár perliček ke značce Giant na konec. Například nová dětská kola ARX postavená na kolech průměru 20“ a 24“ s pevnými vidlicemi a zaměřením na nízkou hmotnost.

Ještě jeden bonbónek – tzv. Tire Patch Kit – tedy sada pro opravu silničních bezdušových plášťů.

Tato záplata se nelepí zevnitř, ale zvenku na plášť! Určeno na silnici, především pro případ proříznutí.

reklama

BELL 2019

Malá připomínka dnes již dobře známé a široce oblíbené helmy typu 2v1 s DH certifikací Bell Super DH v zajímavém barevném provedení, které nejspíš neurazí pány ani dámy!

Bell pro rok 2019 inovoval nikoliv odshora, ale odspodu. Důkazem budiž nová mimořádně dostupná trailová helma Bell Nomad s doporučenou cenou 1 299 Kč.

Za tuto cenu nečekejte žádné zázračné technologie, získat ale můžete kvalitní, bezpečnou a komfortní helmu od předního výrobce.

Druhou novinkou v základní kategorii je model Bell Spark. Dostupný bude s ochranou MIPS i bez ní (1499/1999 Kč), v řadě barevných variant, v pánském i dámském provedení, ale i jako Spark JR pro juniory (1299/1799 Kč bez-/vč. MIPS).

Specialitou helmy Bell Spark je zajímavě pojatý integrovaný štítek, který je pevně spojen s helmou a není tedy nastavitelný!

V zadní prodloužené čísti nechybí gumové logo, které se stává poznávacím znakem moderních helem Bell.

Konstrukci Double In-mold helma Bell Spark sice nenabízí, má ale zajímavě řešené napojení popruhů .

GIRO 2019

Asi nejzásadnější novinkou značky Giro je model Aether MIPS, tedy perfektně odvětraná lehká sportovní helma s revolučním zapracováním systému MIPS pohlcujícího ještě lépe rotační síly případného nárazu.

Kouzlo je v tom, že nemáte helmu a uvnitř ní pohyblivou čepičku MIPS, ale přesně naopak. Na hlavu dosedá pevná skořepina, po níž se může, díky pružným elastomerovým čepům, pohybovat vnější skořápka.

Krom tzv. MIPS Spherical můžeme poukázat třeba na vyztužující oblouk AURA, který zpevňuje velké větrací otvory, nebo na praktické gumičky u předních otvorů pro pohodlné a jisté usazení brýlí.

Pro srovnání takto vypadá řešení MIPS integrované čistě do upínacího mechanizmu, což je další ze specialit značky Giro.

FIZIK 2019

V rychlosti si můžeme připomenout sedla Fizik, která jsou již nějaký čas, na žádost zákazníků, doplněna o modely s otvorem pro odlehčení citlivých partií.

Mezi tretrami je zajímavostí kupříkladu loňská novinka Infinito R1 s dvojicí koleček BOA a systémem Volume control.

Určitého vylepšení se dočkal MTB model Fizik Terra, kde byla kombinace stahovacího lanka a pásku na suchý zip nahrazena čistě kolečkem BOA.

CamelBak 2019

Zcela novým batohem v nabídce značky CamelBak je model KUDU Trans Alp Protector 30. Jedná se o velký expediční batoh s ochrannou páteře a objemem 30 litrů určený na delší tripy a expedice. Specialitou je samostatná kapsa pro náhradní baterii vašeho eBiku!

Zajímavého vylepšení se dočkala také řada MULE LR 15, tedy verze s vodním vakem usazeným na bedrech. Přibyl zde totiž výrazný pás, který stahuje batoh v jeho spodní třetině, kde je usazen právě vak s vodou. Test starší verze CamelBak MULE LR.

Přístup do tohoto prostoru je nově řešen vstupem pod tímto pásem, tedy samostatně od hlavní přepravní komory.

Stejné řešení najdeme i u varianty HAWG LR 20.

I zde je samostatně otvíraná spodní přihrádka, kam patří vodní vak, pláštěnka, nářadí a tak podobně.

Dílčí vylepšení najdeme i u bidonů CamelBak Podium, které dostaly nový tvar vhodnější do košíku na lahev a také vylepšené řešení víčka s možností snazšího čištění.

BLACKBURN 2019

U značky Blackburn mě zaujal ráčnový multiklíč Switch Multi-Tool (499 Kč) s praktických pouzdrem, které pojme i peníze, občanku, či platební kartu.

Novinkou roku 2019 je větší bratr Big Switch Multi-Tool doplněný zejména o nýtovač s cenou 799 Kč.

Zcela nová jsou pro rok 2019 kompaktní světla s akumulátorem Dayblazer 800 a 1100.

Menší Dayblazer 800 (1499 Kč) je opatřen jednoduchým reflektorem a světelným tokem 800 lumen.

Dayblazer 1100 (1899 Kč) se může pochlubit svítivostí až 1100 lumen s rozšířeným reflektorem pro dostatečné osvětlení prostoru těsně před kolem.

reklama

Crankbrothers, FinishLine, G-Form, Gore 2019

Pedály Crankbrothers Stamp známe velice dobře, aktuálně vozím verzi Stamp Large 3 MacAskill. Nejnovější základní model s plastovým tělem zde ale k vidění nebyl.

Sedlovku Crankbrothers Highline také známe a aktuálně jednu dlouhodobě zatěžujeme. Nyní však přichází jedna výrazná změna. Končí verze se zdvihem 160 mm, načež se nabídka rozčlení na čtyři rozměry (zdvihy) 100, 125, 150 a 170 mm.

Pohádkový tmel FinishLine co nevysychá, není toxický, zalepí i poměrně velké díry atd. již dorazil na český trh a jen se po něm zaprášilo. No nic, stoupneme si do řady a počkáme na další várku, ať jej můžeme otestovat.

Lehké chrániče G-Form již také vozím delší čas a jsem s nimi spokojený. Nyní si přitom člověk může vybrat variantu jaká mu nejvíce sedí, s menší či větší plochou kryté části těla.

Malá připomínka značky Gore, která nabízí široké spektrum funkčního oblečení pro různé disciplíny.

Na úplný závěr jedna ilustrace z prostor, kde se prezentace konala. Jednalo se o Centrum environmentálních technik a technologií (CETT) nacházející se v prostorách bývalého továrního komplexu pro výrobu tkaných a vlněných koberců v Náměšti nad Oslavou.

V jedné z bývalých výrobních hal, kam jsem měl možnost nahlédnout, byl záměrně zachován starý tkalcovský stav „programovaný“ děrnými štítky, který byl vyroben v roce 1956 v Karl-Marx-Stadtu (Chemnitz).

 

Enduro Race Špičák – „Dej do toho všechno!“ (Andrea D.)

$
0
0

Traily si endurista musí v první řadě zasloužit, což na Špičáku platilo dvojnásob! Na pestré a všestranně zaměřené erzety se muselo nemálo šlapat, takže dobrá společnost okolo byla základem, stejně jako dobrá kondice. Hodně hrabanky, hodně kořenů, hodně rychlých plynulých pasáží i vydatného dupání. Technický skill nestačil, Špičák si říkal hodně i o solidní fyzickou formu.

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Michal Hoffmann, Tomáš Rucký

Zatímco „hobbíci“ si to ráno po startu šinou rovnou na druhou erzetu na Pancíř, kategorie Race se může v klidu vyspat a kolem poledne vyrazit vzhůru na vrchol Špičák. Odtud se startuje do erzety, která svojí technickou obtížností mohla nejednomu jezdci udělat vrásky na čele.

I proto před startem s Radkem Kulhavým navádíme ostatní na „pozitivní mentální trénink“, takže si hromadně představujeme, jak čistě projíždíme pevní erzetou. A pak přijel Milan, který to úplně nepochopil, takže všem přesně popsal místa, kde se můžeš rozvěsit! Tím všem startujícím vyslal „positive vibes“ a odešel, až když se mu podařilo nás lehce vystresovat.

RZ1

Protože jsem ve frontě na start ztratila „race mode“, startuju trochu jako když jedu na nákup a hned v první triviální zatáčce zbytečně chybuju, vrážím předním kolem do šutru a vycvakávám… Milane, fakt dík! Naštěstí mě to probere, chytnu se a z palouku se mi povede najet do lesní techniky v takovém úhlu, abych mohla držet horní stopu nad kořeny.

Není to v mém podání sice bůhvíjak rychlé, ale pro začátek aspoň bez vystupování.

Zřejmě rozhodujícím úsekem je následná prudká pasáž v kořenech, kde se vystřídá i několik různě zavřených zatáček a za sucho jsme všichni upřímně rádi. Sice tu netrefuju tu nejrychlejší stopu, naštěstí se ale v docela plynulém duchu kroutím mezi stromy a spíš víc ztrácím na následujícím mírném výjezdu. Pak už palba ve full speed a ideálně „na Hynču bez předku“, aby byla rychlost na následující věhlasný traverz s odkloněnými kořeny co nejvyšší.

Kdo si tu dobře najede horem, neztrácí rychlost a technikou v pohodě prosviští. Stačí si tady ale jen jednou chybkou nějak víc přibrzdit a už se to na rovině horko těžko rozšlapává. Zajedu tady takový svůj kompromis, kdy zezačátku jedu plynule horní stopu, pak si ale sem tam ve zbrklosti přibrzdím a prokládám to neohrabanými pokusy o šlapání.

Koloběžku ale použiju jen jednou, což považuju za drobný úspěch. Na štěrkovém singlu dávám sedlo nahoru a moje hlasité dýchání musí slyšet i v Singapuru! Chvíli poté se vjede opět do bikeparku a je to, jako by mi někdo zase trochu fouknul čistý kyslík do plic, jedu si uvolněně to svoje.

Dropnu si z kamenů a za hlasitého fandění Toma a Pepy si přijdu naprosto neohroženě a jedu pilu až…

Až do poslední zatáčky před cílem, protože prostě nějak zapomenu včas zatáčet a vynese mě to přes mlíko do vedlejší tratě, takže zpomaluju, kroutím to zpátky, dávám sedlo nahoru a za šaltrování lehčího převodu si to zas jak paní Radová štráduju do cíle a děkuju Bohu, že si toho jindy velmi pohotový spíkr Michal Berka nevšimnul a nijak na mě neupozorňoval! V těch mentálních trénincích bych měla zapracovat asi i na dojezdech do cíle!!!

reklama

RZ2

Druhá erzeta startuje premiérově na vrcholu Pancíře a je zbrusu nová. Nebo spíš nově vyznačená, protože erzetu jako takovou z ní děláme teprve my závodníci. Hlavní roli tu hraje měkká hrabanka, mech, kořeny, a hlavně hravé pasáže s příchutí freeridu.

Moje jízda je tu rozvážná natolik, že v jednu chvíli zastavuju s předním kolem opřeným o mlíko a vypadám asi jako lesní správa zkoumající lišejníkový porost na stromech. Ve skutečnosti jsem jenom jednoduše přestala dávat pozor, takže se rozhlížím, jestli doprava nebo doleva. Jo, takže když už se naučím dávat si pozor na ostrý lokty, váhu na předku a pouštět brzdy, tak se zapomenu koukat na cestu! Aha…

Erzeta je jinak hezky puštěná z kopce a reprezentuje z mého pohledu „pure enduro“! Některé úseky byly díky čerstvosti hodně zrádné a leckdo končil předním kolem v „ďolíku“, na druhou stranu tato trať vyžadovala precizní práci s kolem, takže chutě těch nejlepších tu mohly být docela dobře uspokojeny.

RZ3

Třetí erzeta startující kousek pod Pancířem patří mezi moje oblíbené. Start je tady hodně šlapavý a na jezdce je na rovné pasáži dlouho vidět, takže Červ klasicky skanduje a zbytek komentuje, kdy kterej rajdr vykvete a vytahuje sedlovku. Můj plán, aby mě ostatní nepomluvili, je jet ve stoje až do zatáčky a sedlo vytahuju, jakmile budu mimo dohled.

Startér mě odpípne a já najednou uslyším takový zařvání, respektive fandění, že mi v hlavě přepne a našlápnu levou nohu do pedálu s takovou vervou, že tu druhou už nacvaklou se stejnou vervou v okamžiku vystartování vycvakávám. Tyjo, takhle mě rozhodí fandění, jo? 😀

Kluci tím pádem řvou (nebo se smějou?) ještě víc, takže do úvodní rovinky dávám opravdu všechno, sedlovku si dokonce ani jednou nevytáhnu a ani si nesednu!!!

Díky tomuto nástupu přijedu do lesní techniky pěkně vyplivlá, ale jde tu spíš o takové lesní flow, než o nějaké lámání krkolomných pasáží a je to hodně na užívačku. Erzeta je plynulá, pro mě hodně zábavná a je zpestřená technickými kořenovitými pasážemi, které se dají poměrně svižně proletět. Čím blíž k cíli, tím rychleji.

V cíli si sdělujeme zážitky, a zatímco jeden Milan si pochvaluje, že takhle dobře se mu erzeta ještě nejela, druhý Milan „hudruje“, že si za jízdy narovnával jednou rukou helmu, načež se mu zamkla řídítka a nechtěně se proletěl! Uhodněte, který Milan je který.

RZ4

Transfer na čtyřku částečně pojmeme jako pěší procházku a jelikož dojde i na vyprávění sprostých vtipů, nemůžeme si přát lepší závodní atmosféru. Na startu čtyřky se Milan (Krocan) zachová jako kámoš a taky si vycvakává obě nohy při vystartování.

Vzhledem k tomu, že nás na posledním závodě dělila jen nějaká ta desetinka, považuju to od něj za spravedlivé počínání, aby byl náš výsledek co nejvíc poměřitelný.

Úvodní rovinatá pasáž se houpavě proplétá mezi stromy a je potřeba do toho místy i trochu šlápnout – čím hůř si nadjíždíte zatáčky, tím víc musíte chybu napravit šlapáním. Já se přiznám, že jsem tu už trochu líná šlapat, takže se snažím spíš nebrzdit a držet flow.

Naprostá zoufalost ovšem přichází na širokých a pozvolných roletách na výjezdu z lesa, kam vjíždím s minimální rychlostí a mám vážné podezření, že mě někdo drží za zadní kolo. Pumpuju – nic, zkusím šlápnout – ještě horší! Naštěstí co jsem zaslechla v cíli, měli jsme podobné pocity z téhle pasáže všichni.

Co se mi letos konečně daří, je „pařízkový padáček“ ve skoro závěrečné části erzety, který je takovou všestrannou zkouškou všeho. Jezdec tu musí umět pustit brzdy, zároveň je třeba kroutit se mezi stromy a pařízky jako špageta, a ještě se občas hodí, když nadzvednete přední kolo, ideálně přeskočíte celý pařez. Do cíle je potřeba zase trochu zašlapat, ale docela mě nakopává hecování v podobě „zlevni Krocana!!!“, takže se na šlapavý finiš ještě dokážu zmáčknout.

RZ5

Před startem pětky zjišťuju, že jedu celou dobu s povoleným předním kolem… To by leccos vysvětlovalo! Pátá erzeta je zkrátka za odměnu! Je z kopce, nemusí se na ní šlapat, zahrnuje něco málo z bikeparku, takže kameny, dřevěnou lávku, kořeny a nechybí ani čerstvá hrabanka.

Největším oříškem tu bylo možná esíčko ve zmíněné hrabance, která v době našich průjezdů už měla asi půl metru. Překvapivě to tam nějak zvládnu vykroužit a byť nemám dost sil na trochu agresivnější nebo alespoň stylovější jízdu, dokážu si poslední sekce erzety naplno užít. Hlavně závěrečnou pasáž, kde se z fanoušků vytvořil slušný kotel a povzbuzovali tak, až z toho lezl mráz po zádech!

Mezi „póooojď!“ a „dáveeeej!“ rozpoznávám Klokyho bezprostřední větu: „Dej do toho všechno!“ a přijde mi to od něj tak upřímný, že mít tou dobou trochu rozházený hormony, tak mi tam snad ukápne i slza dojetím… Dávám do toho tedy všechno, takže koncentraci i řídítka udržím až do cíle.

Díky za další super závod!

Kromě poděkování za hodně pestré a technické erzety tentokrát patří opravdu důrazný dík i lidem okolo trati, kteří nám svým fanděním dodali na chvíli pocit, že jedeme určitě strašně hustě!

 

TREK Enduro MTB Series – závěr sezóny v Mieroszówě

$
0
0

Ačkoli se chladné počasí v rámci závěrečného závodu seriálu TREK Enduro MTB Series (PL) dalo jen sotva přirovnat k relaxaci pod palmami kdesi v Tichomoří, pár lidí možná na taková místa pomyslelo. Finální podnik v Mieroszowě byl totiž prohlášen za jeden z nejnáročnějších enduro závodů (nejen) v historii tohoto seriálu, proto by následné zotavení u moře mohlo být ideální cestou k odpočinku.

(tisková zpráva)

Mieroszów – To je stav mysli!

Koneckonců podobné názory na úroveň obtížnosti byly slýchány po každém závodě pořádaném v Mieroszowě jak pod záštitou TREK Enduro MTB Series, tak dříve v rámci EMTB Enduro. Není se tedy čemu divit, že si toto místo vysloužilo kultovní status. V průběhu let se slova „Mieroszów“, „vertikály“ a „melafyr“ stala synonymem ve slovníku každého, kdo tu někdy závodil.

Vzhledem k tomu, že se letošní rok podařilo lehce nabourat tradici, odpadl městský prolog a nepříliš oblíbená erzeta Włostowy, což nahradily nové sekce roztroušené po celém území až po Głuszycu. Erzety byly velmi různorodé, protože, věřte tomu nebo ne, Mieroszów není jen o kamenných polích z horniny zvané melafyr!

První kratší a rychlé erzety 1 a 2 příjemně zahřály svaly v chladném, i když slunečném ránu, a připomněly, čím že je Mieroszów proslulý. Zvláště první RZ připomínala melafyrovou klasiku, která byla kombinována hravými lesními singly.

Téměř tři kilometry dlouhá třetí etapa prověřila technické dovednosti – zejména na velkolepé strmé části těsně před cílovou čárou. Na druhé straně fyzická příprava byla nekompromisně zkoušena na RZ4, kterou většina jezdců proklíná pro její nekonečná šlapání. V každém případě tato etapa jezdcům připomene, že enduro není jen o vožení se z kopce. Odměnou za proceděný pot byla RZ5, tedy zdaleka nejhladší a nejplynulejší, kterážto dokazuje, že dokonce i v Mieroszowě najdete skutečné flow!

Dokončení celého závodu bylo výzvou samou o sobě, nejen po stránce jízdní techniky, ale i fyzických sil. Přibližně 55 km délky a 2200 metrů převýšení jsou pravděpodobně rekordy enduro závodů nejen v Polsku, ale i v mnoha okolních zemích. Zároveň se jedná o více než důstojné zakončen celého seriálu.

reklama

VÝSLEDKY

V kategorii žen kralovala současná polská šampiónka Katarzyna Burek (tým ABC Arek Bike Center), která tímto získala i celkové prvenství. Přesně stejný počet bodů v celkové klasifikaci získala i Joanna Światłoń (Eskimoo Racing Team), která obsadila druhé místo v Mieroszowě před svou kolegyní z teamu Iwonou Czyszczonem.

Mezi juniory byl nejrychlejší Maciek Pindel (Trek Bielsko Racing), jehož páté místo na 1. etapě natolik motivovalo, že vyhrál všechny ostatní a dojel tak před Martinem Balousem (SkiBikeCentrum.cz) a Wiktorem Musialikem. Maciej Miłek (Rowerowe Podhale), který bohužel v Mieroszowě nemohl nastoupit, získal celkově nejvíce bodů v celém seriálu.

Žádné pochyby nepřipouštěl Roman Kwaśny, který v letošním roce nekompromisně ovládal kategorii Masters – nejen ve všech etapách v Mieroszowě, ale též ve všech závodech sezóny. Druhým byl Bartosz Szwed (Bartbass.com) a třetí byl Arek Trzciński (Kross Staff Team).

K překvapení rovněž nedošlo na stupních vítězů v kategorii hardtail, kde opět nejvyšší post obsadil Paweł Kasprzyk (Trek Fabrykarowerow.com). Nicméně v Mieroszowě se Paweł musel trochu uskromnit a vzdát se třech etapových prvenství ve prospěch Bartosze Wiercikova (Knurświny). Třetí byl Mateusz Zelek z příhodně pojmenovaného týmu Hardtail Hardkor.

Zajímavostí byla rekordní účast v kategorii e-bike – 5 startujících. Na takto dlouhé a náročné trati přitom bylo důležité šetřit nejen energii vlastní, ale také baterie. Tento úkol s výsledky nejlépe propojil Michał Siuta (tým 2B Enduro). Za ním pak dojeli Mariusz Szpak a Grzegorz Semik z týmu EBB. Vítězem celého seriálu se stal Dariusz Grudniewski (Future Vision Optyk).

Nyní konečně k elitě! Marcin Motyka (Marin Bikes Polska) a Quentin Arnaud z francouzského týmu Rocky Sports Alpe d’Huez si mezi sebou střídali prvenství na jednotlivých etzetách po celý den. Marcinovi se podařilo získat celou minutu na dlouhé a velmi fyzické RZ4, která v tomto případě určila vítěze. Třetí byl Paweł Reczek (Eskimoo Racing Team), jenž si tímto výsledkem zajistil vítězství v celkovém hodnocení sezóny. Jeho tým se přitom rovněž postavil na nejvyšší stupeň v týmové klasifikaci – jak v Mieroszowě, tak v celosezonním žebříčku.

ZÁVĚR

Nyní je čas na odpočinek a na pohodové brouzdání podzimní krajinou. Samozřejmě doporučujeme navštívit místa, kde se konaly letošní závody: nejen Mieroszów, ale také Przesieka, Szklarska Poręba a Srebrna Góra.

Pro pořadatele na druhé straně začíná období plánování sezóny 2019. Na stole již leží několik zajímavých nápadů, které se netýkají pouze lokalit, ale také formy závodů. Největší otázkou je počet podniků v seriálu, silně závislý na zapojení sponzorů (pořadatelé vás tímto vyzývají ke spolupráci!).

Za organizátory bychom rádi poděkovali všem účastníkům sezóny 2018 a zveme vás k navštívení stránek Enduro MTB Series na Facebooku, kde se to již hemží fotkami a videi z celé sezóny, i z aktuálního finále v Mieroszowě.

Foto: www.enduromtbseries.pl

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

EWS #8 Finale Ligure, Itálie 2018 (reportáž Milan Myšík)

$
0
0

Italská riviéra, letní teploty, pizza, zmrzka, víno, koupání v moři a všude kolem mraky lidí, bikerů i turistů. Sezóna ve Finale se pomalu chýlí ke konci, ne však jen ta biková. Poslední týden v září byl ve Finale ale jako vymalovaný!

Text: Milan Myšík | Foto: EWS

Na závěrečný závod Světové enduro série (EWS) se vydala i velmi početná česká družina. Letos se poprvé jel závěrečný závod jako jednodenní, a to pouze v neděli, přičemž trénink započal už v pátek. Těžko říct, co za tímto pro mnohé zvláštním rozhodnutím stojí. Jednou z možností je vložený sobotní závod amatérů, který nese název Challenger.

Tak či onak, je to vlastně jedno a mnozí si tuto novinku chválili. Poslední závod, únava po dlouhé sezóně, ale také dostatek času připravit si kolo. Což uvítal zejména můj spolubydlící parťák Petr Leták, který v tréninku hned na první RZ protočil ořech v zadním náboji. Jelikož už letos pár ráfků tenhle dlouhán rozlomil, tak jsem mu půjčil svůj náhradní tréninkový (27,5“), díky kterému se mohl krásně vejít do zatáček, protože jinak vozí 29ku.

reklama

Trénink

V tréninkový páteční den jsme ušetřili jeden a půl transferu díky shuttlům, což bylo velmi příjemné. Celkem nás čekaly čtyři rychlostní zkoušky, přičemž hned jednička byla nová. Čerstvě vysekaný trail v lese, taková klasická „Finálovka“. Druhá RZ byl trail Rocche Gianche, který se jel předloni.

V tréninku na horní skále (RZ2), která tento trail proslavila, jsem viděl absolutní vypínačku v podobě Alexandra Kangase. Švéda, který je stabilním členem TOP 40. Jelikož spadl pět metrů ode mě, hned jsem k němu přiběhl, krev mu tekla proudem na pravém rukávu, který byl během chvilky nacucaný rudou tekutinou!!!

Nejtěžší úsek a na trati nikde ani jeden pořadatel. Naštěstí tam byl ředitel EWS Chris Ball, který ihned zavolal záchranáře. Později, než jsem tuto RZ kompletně dojel, vytvořila se zde totiž solidní fronta, byl slyšet vrtulník letící pro Alexe. Nebylo mi z toho dobře a ničilo mě, že se o něj nikdo moc nezajímal. Nebýt tam poblíž já a Dan Wolfe z Británie, tak by si chvíli poležel v křoví. Naštěstí se ho pak ujal Chris Ball a vše už šlo, jak mělo…

Třetí RZ byl další nový trail, za mě jeden z nejhezčích letos ve Finále a to Mao Crest, který končil ve městě Spotorno. Závěrečnou erzetou byl vyhlášený DH men, který byl ale oproti minulým rokům lehce pozměněný v dolní pasáži.

Sobota – Relax, traily nebo hltání kilometrů?

Sobotní volný den byl poněkud nezvyklý. Někteří závodníci zvolili úplný odpočinek, jiní jen vytočení nohou podél pobřeží, někdo šel ještě na trackwalk a další jezdili na trailech. Já strávil dopoledne u moře s knížkou, zatímco taťka servisoval kolo. Odpoledne jsem si pak dal s Vanikem dva traily na otestování plášťů, brzd a nových zapletených kol Mavic. Večer regenerace v podobě skleničky vína a výborných oliv, nakonec se šlo brzo spát.

Pohoda na závěr sezóny…

V neděli se startovalo z náměstíčka ve Finale už od 7:30. Čekalo nás dohromady 52 kilometrů, 1 700 metrů převýšení, 4 měřené RZ a celkem 6,5 hodiny. Čili se dá říct, že to byl jeden z těch lehčích a příjemnějších závodů EWS! Transfery a stanovené startovní časy byly vcelku milosrdné, a tak se člověk nemusel nikam příliš hnát.

RZ1

První RZ byla nejkratší, za to fyzicky nejnáročnější. Od začátku to hodně klouzalo, všude kvanta prachu, proto byla nutná maximální koncentrace. Třeba proto, aby člověk netrefil strom. Několik chyb jsem sice udělal, o strom jsem se taky zastavil, a tak mi téměř jako vždy první RZ moc nevyšla.

Hned v úvodu závodu si Martin Maes zlomil ruku, když se mu stalo přesně to, co jsem popsal: trefil strom!

RZ2

Ve druhé RZ byly hned na startu stovky diváků, kteří chtěli na oné kritické skále vidět pořádnou show! Možností průjezdu bylo hodně a každý jezdec jel svoji stopu naučenou z tréninku. Diváci to zde hecovali neskutečně a závodníci se jim odměňovali skvělými výkony, přičemž když někdo spadl, italský dav ho rychle zvedl na nohy a fandil ještě víc! Atmosféra, která neměla chybu!

Po první skalnaté části se trail prudce zvedl a člověk musel ze sedla sprintovat několik desítek metrů. Závěr této RZ patřil zatáčkám a utaženým switchbackům. I tato RZ byla kratší a jezdila se u první stovky pod 5 minut.

RZ3

Po dlouhém transferu, který byl plný krásných výhledů, jsme se vyškrábali na Mao Crest trail nad Spotorno. Nejdelší RZ, která měla 400 metrů převýšení. Horní část patřila kamenité pasáži a zatáčkám, prostřední traverzům a spodek byl opět hodně zatáčkovitý.

Zhruba v polovině trati se nacházel nepříjemný výjezd na kámen, hned za ostrou pravotočivou zatáčkou. V tréninku jsem to projel bez problému na první pokus, v závodě jsem ale prošlápl do prázdna a než jsem stačil vycvakout alespoň jednu nohu, tak jsem se kutálel jak hruška.

Do toho najednou přijížděl brazilský závodník startující 20 sekund za mnou, ale taky se na této skalce zasekl, a tak jsem naskočil na kolo a jel střemhlav k cíli kousíček před ním. Tedy až na to, že jsem si nesrovnal otočená řídítka, proto jsem zbytek třetí erzety jel slušný „no control“.

Na to, kolik jsem ztratil času pádem, jsem měl ale docela dobrý čas. Nicméně jsem věděl, že touto chybou jsem přišel o šanci na nějaké solidní umístění, protože závod byl velmi těsný a každá chyba znamenala velký propad o několik desítek míst.

Naštěstí dole v tech zóně mi taťka dal kolo do cajku, taky jsem se tam potkal s Kubou Říhou, který pro změnu trhl řetěz, takže jsme oba tech zónu rozhodně uvítali!

RZ4

Každopádně závod už byl skoro u konce, zbývalo posledních 350 výškových metrů na závěrečnou RZ. DH men má tradičně největší diváckou kulisu a letos byl obsypaný již v horní části tratě. Prostě v tomhle závodit je hustý a zároveň doopravdy za odměnu!

Aby si čtenáři nemysleli, že se zde jede jen z kopce… První tři minuty člověk jen sprintuje, než vjede na tento slavný trail, odkud je vidět na moře. Pokud nejste v race módu!

Osobně se mi letos DH men relativně povedl, škoda jen, že jsem na zlomu trailu, kdy se na něj vjíždí po konci šlapavé části, potkal lidi, kteří křižovali trail a u toho venčili psy. Musel jsem prudce brzdit, abych tu nádhernou kólii netrefil!!! Pak jsem ještě vykopával vodítko z pravé boty, ale vesměs to nebyla tak velká ztráta jako kdybych upadl…

reklama

Zklamání i spokojenost v cíli

Celkově jsem dokončil závod na 86. místě, z čehož jsem zklamaný, ale vím, že jsem zajel dobrý závod, se kterým mohu být relativně spokojený a který mě zase posune o kus dál.

Boj o nejvyšší příčky se odehrával zcela jinde, než kde jsem se nacházel já. Američan Richie Rude suverénně ovládl všechny 4 RZ a svým vítězstvím zde se posunul do TOP 5 v celkovém pořadí EWS. Martin Maes se zlomenou rukou odjel celý závod, ale skončil hluboko v poli poražených. Tento nešťastný moment ho vyoutoval z průběžného druhého místa na bramboru.

Florian Nicolai sice skončil v závodě čtvrtý, ale celkově se vyhoupl na třetí místo, díky zranění Maese. Nicolai ani v jednom závodě EWS nebyl na podiu, ale stabilní výsledky v TOP 10 ho vynesly pro bronz. Druhý v závodě a druhý i v celkovém hodnocení EWS skončil Francouz Damien Oton. Ve Finale sice skončil až 9., ale věděl moc dobře, proč jel na jistotu.

Obhájce vítězství Sam Hill, kterému stačilo závod dojet bez technických problémů, tak byl korunován šampiónem EWS i pro rok 2018! Ženy ovládla suverénně Cecile Ravanel, která letos vyhrála všech 8 závodů. Ačkoliv ve Finale měla po dvou RZ ztrátu téměř 17 sekund – neuvěřitelné, co tato žena dokáže!

Smůlu si vybral Přemek Tejchman, který byl nepochopitelně diskvalifikovaný ze 40. místa, což by bylo nejlepší umístění českého závodníka v EWS za celý rok 2018!

Nejlepší fanoušci na světě!

Finale bylo skvělý, fanoušci nejlepší na světě, atmosféra na každé RZ elektrizující a o tom přesně Světová enduro série je! Příští rok se EWS ve Finale nejede, ale pojede se zde Trophy of Nations, neboli Mistrovství světa národů, a já udělám vše proto, abych se na tento závod nominoval!

Nejlepší český výsledek zajel v kategorii Masters Vlasta Hynčica, který skončil 7. a do TOP 10 se ještě vešel loňský vicemistr Vojta Bláha, který letos celkově skončil 9. Milan Čižinský letos bral v EWS seriálu 4. místo.

V ženách brala Fejola Nestlerová 35. místo.

V mužích pak já 86., Říha 98., Leták 121., Vaner 126., Žilák 133., Modrik 185., Tejchman DSQ

V Masterech V. Hynčica 7., Čižinský 19., P. Hynčica 30. a Martin Pajma skončil se zlomeným malíčkem.

V juniorech Bláha 10., Pešťák 45. a Poruban 49.

Text: Milan Myšík | Foto: EWS

Díky moc taťkovi za to, že se mi celý týden staral o Jekylla, který makal spolehlivě, navíc takhle dobře jsem ho neměl snad nikdy naladěného! Dále díky sponzorům Cannondale, KUR sport, Mitas, Big Shock, Outdoorweb, Dakine, Uvex, Fabric, Mavic, BP lumen, Reverse, Kool stop, Weldtite, Progress cycle, Crankbrothers, GU energy labs, Dynaplug, Mr. Wolf, Rehabilitace Kateřina a Manobike!

 

Madeira Enduro Challenge + soustředění | Milan Myšík

$
0
0

Letos jsem se rozhodl, že nevyrazím z kraje sezóny jako každý rok na jih do Itálie (Finale Ligure), nýbrž že zkusím změnu. Volba padla na Madeiru, přičemž důvodů bylo hned několik. Moje podzimní váhání rozseklo, že se na Madeiře v termínu, který jsem plánoval, jel závod Enduro Challenge Madeira na západním pobřeží ostrova.

Text: Milan Myšík | Foto: Bruno Santos (i9artstudio), Milan Myšík

Je středa 13. 2. 04:00 a já stepuju na ruzyňském letišti a přemýšlím, jak přelstít váhu při odbavení. Nepodařilo se, a tak jsem příruční zavazadlo musel narvat tak, že jsem měl dvě, která měla dohromady 20 kilo + roller na cvičení. No byl jsem pěkně obalenej, ale hlavně, že odešlo kolo, ačkoliv mi zas ti zlí pánové zabavili obě bombičky!

Vzhledem k tomu, že jako příruční zavazadlo používám batoh Dakine, který slouží k výbavě na stavění trailů a má objem 50 litrů, tak jsem se zase začal obávat při nástupu do letadla, že tyto rozměry neprojdou. Naštěstí vyhmátli asi 4 lidi, kteří měli velký bágl, ale mě ne… Ufff. V půl deváté přistávám v Lisabonu, kde čekám 4,5 hodiny a pak už jen 2 hoďky a přistávám na ostrově, který je trailům zaslíbený!

reklama

Na tu postel se nevejdeme!

Na letišti na mě čeká taxikář a už jedeme na ubytování, které zamlouval Číža, jenž za mnou přiletěl až těsně před závodem. Parádní apartmán, kousek od centra hlavního města Funchal, ale hlavně teploty kolem 20 stupňů! Kupodivu sestavuji nové kolo rychle (Cannondale Jekyll 29), nic nechybí, tak mám radost, protože to u mě nebývá zvykem a jedu omrknout město.

Ve čtvrtek ráno pádím hned do autopůjčovny pro auto, abych konečně mohl jet na traily, tedy kam jinam než na ty, na kterých se pojede o víkendu závod. Celkem slušná vyjížďka, na relativně suchých trailech s převýšením 1600 m při ujetých 36 kilometrech! V pátek ráno vyzvedávám Milana na letišti, v té chvíli ještě hýří optimismem, ale ten mu dojde, když přijedeme na apartmán. Zde ho zchladí zjištění, že společná postel je pouze 140 cm široká, je na ní jedna deka a výhled na 10 nocí před námi…

Rychle sestavuje kolo a odpoledne jedeme opět na závodní traily, tentokrát to bereme oba zlehka až na jeden interval, kdy jsme museli ujíždět krávě, která si hýčkala své čerstvě narozené telátko. Po dvou hodinách a dvou trailech jsme zpět u auta a jedem domů.

V sobotu na trénink se připojujeme k Vojtovi Bláhovi, který nám zařídil shuttle – díky! S Vojtou se pěkně naháníme a hezky to odsýpá, teda do té doby, než se Vojta rozvěsí na dvoumetrovém dropu! Po deseti minutách se zvedá a pokračuje už v klidnějším tempu. Trénink je za námi, večer nervozitou nemůžeme usnout, jelikož předpověď na neděli hlásí 100% déšť.

Závodní neděle

V neděli vyrážím do závodu společně s Vojtou, celkem startovalo necelých 100 jezdců. Čeká nás solidní porce 5 RZ s převýšením 1500 metrů. Přitom jen co v 11 hodin vyjedeme na první transfer, spustí se déšť, který neutichá. Naopak se k němu přidává i vítr a pěkná zima. Tratě se mění v totální motokros a hned jednička klouže jako prase.

Pevné starty s minutovým intervalem, přesto jsem v jedničce předjížděl hned 2 juniory, kteří startovali dvě, respektive tři minuty přede mnou!

Druhá RZ se jmenuje Pombos, jelikož zde trénuje místní enduro/DH star Emanuel Pombo. Tato eRZta je čistokrevný downhill, plno skoků, skalek, prostě parádní trať, ovšem místní povrch zvaný „black ice“ neodpouští vůbec nic!

Trojka je asi největší masakr, 15 centimetrů bahna a drážky jako kráva. I tuhle stage jsem přežil bez pádu a už jsem si to šlapal na dlouhý transfer na čtyřku, která byla nejdelší a nejmíň rozbahněná. Po cestě oplachuju kolo v potoce, někdy i v levádě, protože se skoro nic netočilo, jak to bylo zabalený blátem. Na první závod sezóny slušná prověrka.

Na startu 4. RZ čekáme asi 25 minut, fouká, leje a teploty kolem 5 stupňů – nic moc! Už se nemůžu dočkat až vystartuju, abych se trošku zahřál. Na startu ještě váhám, zda nasadit brýle, protože kapesníčky došly, všechno promočený a už nebylo do čeho utřít sklíčko – jo, tenhle problém jsem měl vlastně už od dvojky! Po dlouhé čtyřce následuje transfer jenom z kopce na poslední RZ, která končí u startu závodu, u majáku Farol.

Dva místní a já!

V cíli jsem zhluboka vydechnul, první závod v novém roce, první závod na děvetadvacítce a na blátě a já ani jednou nespadl, tak uvidíme, co ukáže časomíra. Na dojezdu nás čeká Číža, jak jinak než s pivem. Zatímco rozmrzám v tamní restauraci, přijdou si pro mě a pro Vojtu dopingoví komisaři, díky kterým málem nestíháme vyhlášení.

Nakonec, po téměř bezchybném výkonu, beru 3. místo za dvěma místňákama, což beru všema deseti! Očividně mi 29ka sedí! Číža v Masterech 40-49 bere dvojku a Vojta v elitě 5. místo! Na památku jsem vyhrál mini trofej a jedeme na apartmán, hehe…

Máme odzávoděno a týden tréninků před námi, tedy kromě pondělí – to jsme si dali volno. V týdnu máme naplánováno shuttlování a také vývozy autobusem ke trailům a pak šlapání, každý den něco… Autobus z Funchalu k Posisu stojí krásný 3 eura i s kolem. Nakonec se náš plán ale trošku změnil… V úterý šlapeme, středu šlapeme, ve čtvrtek jdeme trénovat do posilovny a v pátek a v sobotu máme shuttlovat. Dopadá to tak, že v pátek opět šlapeme, přičemž oba už jsme docela popravený. Shuttly nakonec dopadly až v sobotu, ale zaplaťpánbůh alespoň za to!

reklama

Soustředění nebylo vůbec zadarmo, každý den, co jsme šlapali, to byly solidní celodeňáky, v ideálním případě doplněno intervaly apod… Poslední den jsme si užili díky vývozům. Nové kolo fungovalo perfektně, vlastně se to začalo s*át až poslední den, tedy když jsem přetrhnul řetěz! Krom toho začalo vydávat nepěkné zvuky, projevila se vůle ve vidlici i jednom vahadle. Řádění v blátě si zkrátka vybírá svou cenu!

Narovinu ale musím říct, že mě tohle kolo dost překvapilo – dodalo mi velkou jistotu zatáčkách, velký kola lépe drží a o tom, jak to jede, ať se každý přesvědčí sám!

Poslední večer zakončujeme na pizze s lambruscem, na hotelu se dorážíme vínem a u toho balíme kola a věci. Ani jeden nevěříme, že nám na Madeiře vyšlo tak parádní počasí a to doslova. Já jsem spokojen s tím, co jsem odtrénoval a Madeira? Ta je sprostě krásná! V neděli ráno jedeme busem na letiště za krásných 5 euro a tam už se naše cesty rozdělují…

Tak Madeiro AHOJ, alespoň do začátku května při EWS!

Původní reportáž a další fotky na webu: milanmysik.com 

 

Azores Enduro Fest – Milan Myšík (Report)

$
0
0

Je listopad 2018, stále odpočívám po náročné sezóně, když mojí milou Ivču poslouchám, jak by se chtěla podívat na Azorské ostrovy. „Jako dovolená?“ „Jo!“ Řekla mi okamžitě. Moje reakce byla ze začátku lehce negativní, ale když mě napadla myšlenka spojit to s tréninkem, potažmo závody, už jsem o tom začal opravdu přemýšlet.

Text: Milan Myšík | Foto: Milan Myšík (GoPro) / Joao Fanzeres

Hned jsem začal googlit něco o místních podmínkách k ježdění, závodech apod. Je březen 2019 a jak známo z reportu z Madeiry, Finale Ligure už mě v březnu tolik nelákalo. Takže 9. 3. přistáváme na ostrově Sao Miguel uprostřed Atlantického oceánu. Je to týden před největším závodem, který se zde na ostrovech koná, a to v rámci akce Azores Enduro Fest.

První polovinu desetidenního tripu jsme strávili výletováním, obhlížením místních krás, které jsou opravdu jedinečné a taky mě Ivča párkrát po turistice vyvezla na nějaký ten trail.

Ve středu se přesouváme na východní pobřeží ostrova do vesničky Faial de Terra. Jsem krásně odpočinutý, protože středu jsme strávili v lázních plných horkých pramenů v městečku Furnas, takže jsem plně ready na čtyři dny bajkování.

Video z tréninkové jízdy tratě DH Pontal do Verto:

Hlava závodu Azores Enduro Fest se jmenuje Carlos – žije ve městě Ponta Delgada a je fakt hustej. Rozjel bajkování na tomto ostrově, staví traily, věnuje se guidování, má dvě dodávky v typickým ostrovním stylu s jedním přívěsem, má kolem sebe super lidi a v neposlední řadě i skvělou přítelkyni Lilii, která mu s tím vším maximálně pomáhá! Věnuje se fyzioterapii a společně staví nový barák. Carlos nás ubytoval v domě, kde zatím žije se svou maminkou a bratrem. Vše přístupné, všichni opravdu milí a za tohle mu moc děkuji – Obrigado very much Carlos!

A co víc? Carlos nám zajistil i skvělé ubytování ve vesničce, kde se koná tento čtyřdenní event.

reklama

TRÉNINK

Rozvrh víkendu je jednoduchý. Carlos na Azorech plánuje velké věci, a proto se jede ve stylu EWS – dva dny trénink / dva dny závod. Shuttly? Zakázáno! Ani po silnici? Ne, zakázáno! Kdo poruší, nestartuje. Ještě jednou moje otázka na něj.

Shuttly jako vůbec, vždyť to bude závod na 8 hodin ty vole?

„Jo oba dny vás vyvezou, ale jen někam a pak šlapete celý den“, říká s úsměvem. Zajímavá, ale dobrá teorie, pro všechny stejná. Letos se Carlos rozhodl obohatit startovní listinu o mě, a ještě nedávno hvězdného britského sjezdaře Marca Beaumonta, k čemuž na startovce nechyběla místní hvězda João Machado!

Ve čtvrtek najíždíme první sobotní závodní den, v pátek druhý nedělní závodní den. Tedy trasy z jednotlivých dní. Tréninky probíhají bez problémů, první den je dost mokro už jen z vlhka, které tu panuje celoročně. V poslední čtvrté RZ druhého tréninkového dne jdu snad 3x k zemi, protože to prostě „ku***sky klouže“, v tak prudkých switchbackách, že člověk jen zírá! Ostatní to mají ale úplně stejně.

Proto ihned po tréninku jedu do vedlejší vesnice na benzínku přezouvat přední plášť. No, co si budeme povídat, bojoval jsem s tím, ale zvládl jsem to i bez poničení pásky.

Druhý tréninkový den mi začíná poněkud hůř. Hned po 300 metrech prvního trailu potkávám kameramana závodu Michiela, jak sedí na zídce vedle trailu, v rychlosti se ptám, jestli je OK. Odpověď zní: „No, I‘am not OK!“ Přibržďuji a slyším, jak skučí. Uchcal mu předek na místním super slizkém povrchu a odneslo to rameno!

Pomáhám mu s jeho batožinou, která má asi 30 kilo, dolů po trailu, zatímco on jde vedle kola opatrně pěšky. Pátek mi nezačal nejlépe a doufal jsem, že mu nebude nic vážného, protože nevypadal moc fresh. Ostatní traily už jedu celkem v pohodě. Oproti prvnímu dni jsou traily o dost slabší. Co bylo na tréninku skvělý? Že jsme měli občerstvovačku oba dva dny, ovoce, tyčinky, voda – bomba!

ZÁVOD

Celý závod odstartoval městským prologem ve městě Povoãco, který tímto rozřadil čtyřicítku závodníků. Jinak byl prolog celkem o ničem, ale krásný výhled…

V sobotu v 8:00 riders meeting, kde se nedovídáme téměř nic. Silnice klasicky vlhké, takže to bude zas klouzanice, domnívám se. Nakládáme kola na trucky, sedáme do autobusu a jedeme horekopcom asi hodinu. Vysadí nás, dostaneme nálepky s časy startů a postupně s minutovými intervaly startujeme na první transfer. Ještě výš!

První RZta má 4,5 km a převýšení skoro 750 metrů. Startuju předposlední za Beaumontem a Machadem. Už tak po pěti minutách sotva držím řídítka, jakej to je drtikol dolů po kamenech, beru za to všude, kde se dá, cítil jsem se dobře! Ve spodní bahnité části taky nechybuji a v cíli mám z jízdy dobrý pocit.

Machado se hned v první RZtě odstřelil, když šel do kotrmelců, a ještě rozbil přehazku. Transfer na dvojku je knopovka a stihlo jej asi jen 7 závodníků, i já jsem měl co dělat. Dvojka je hodně šlapavá a technická. Nová stage, kde člověk škrtá řídítkama o stromy. V cíli jí pěkně dlouho vydejchávám.

Trojka je jedna ze dvou sjezdových tratí, které se nachází v této oblasti – a pro změnu klouže jako prase, takže volím jistotu a opatrnost. V této stagi mám stejný čas jak Beaumont – to není špatný, na to, že 2x vyhrál SP ve sjezdu, 2x byl pátý celkově ve SP DH a k tomu má 10 pódiových umístění na SP, medaili z ME, tituly z národního šampionátu apod…

Za to od Machada dostáváme krásných 7 sekund oba dva, hehe… Na čtyřku už se těším, dva silové dlouhé výšlapy by mi mohly hrát do karet a pak konečně technická DH část, kde nemusím jet úplně rychle. V této RZ jsem stejně jako v jedničce dokázal zvítězit, povedla se mi zajet skvěle, oproti tréninku, kde jsem se třikrát rozsekal. První den je u konce a já po něm vedl o 7 sekund před Beaumontem.

Neděle

V neděli jsem jako lídr startoval poslední, asi jsem na sebe vytvořil zbytečný tlak a pěkně jsem to pokazil hned v první RZ. Ve druhé RZ (celkově šesté) jsem měl technické problémy, když se mi zasukoval řetěz ve spodní kladce přehazovačky a nemohl jsem šlapat – oba výjezdy jsem tak musel běžet a ani rozjezdy z ostrých switchbacků nebyly v mém podání zrovna rychlé.

Šance na vítězství se tak začínala rozplývat. Sedmá RZ byla kompletní XC stage, kde jsem doufal, že něco stáhnu z předchozí ztráty. Moc se mi to nepodařilo a v této RZ jsem skončil vteřinu za Beaumontem. Poslední stage – zase DH! Takové, že se prostě drží full gas, switchback a zas full gas!

Opravdu mě tohle moc nebavilo, navíc kočičí hlavy byly plné bláta a crashů tady bylo víc než dost! Na první šlápnutí mi zase zapadl řetěz za kolečko na spodní kladce a já se pak už jen houpal. I s hendikepem, že jsem nemohl ze zatáček šlapat, jsem tuhle RZ prohrál s Machadem o pouhé 2 sekundy a Beaumontovi jsem 3 nadělil!

reklama

Celkový čas měřených úseků činil 43 minut, což je slušná porce. Po technických problémech jsem skončil druhý, „jen“ 8 sekund za Beaumontem, který sice už tolik nezávodí, ale furt se drží dost v kondici, což prokázal tím, že mě porazil i na dvou šlapavých RZtách.

Pro mě to každopádně byla velká zkušenost, závodit proti takovému velkému jezdci, který toho dokázal opravdu hodně. Celé jsme to pak rozebrali i s dalšími závodníky na afterparty u piva, kdy mi popřál úspěšnou sezonu a svěřil se, že byl taky pěkně nervózní. Pokud se nepřihodí nic výjimečného, oba jsme se domluvili, že sem za Carlosem přijedeme i příští rok!

Díky Carlosi za pozvání, ubytování a v neposlední řadě za skvělé závody, při kterých jsem poznal nové věci a tolik fajn lidí!

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

For Bikes 2019 | Fotoreport – rychlý průlet jarním veletrhem

$
0
0

Uplynulý víkend, kdy to oba dva dny venku silně vonělo jarem, se tradičně otevřely brány pražského výstaviště v Letňanech, aby se zde mohl odehrát další ročník cyklistického veletrhu For Bikes.

I přes hezké počasí, které nás táhlo spíše ven než do hal, jsme se opět vydali do veletržní vřavy mezi vystavovatele, novináře a prosté návštěvníky, abychom zde nasáli trochu ze zdejší atmosféry, připomněli si, co zajímavého chystá modelový rok 2019, jaké novinky se na našem trhu objeví a také, abychom si domluvili testy na následující měsíce.

Vše z toho se v podstatě podařilo a naplnilo, jeden den na výstavišti byl zcela dostačující, nyní pro vás máme připravené alespoň krátké nahlédnutí prostřednictvím našeho objektivu.

*Popisky najdete přímo v galerii u jednotlivých fotek!

Text a foto: Štěpán Hájíček

reklama

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

Konečně začíná sezóna EWS 2019! | Report – Milan Čižinský

$
0
0

Po dvou letech vyrážím s Vojtou Bláhou opět na Nový Zéland. Paráda! Rotorua je skvělé místo na ježdění, jen jsem se musel nejdříve zotavit z nemoci… Po návratu ze závodů na Madeiře (report Milan Myšík) jsem totiž ulehl s chřipkou a nezbavil jsem se jí až do odletu!

Text: Milan Čižinský / Foto: Kike Abelleira

Dva týdny bez tréninku, v posteli, to nebyla nejlepší příprava na první závody EWS! Každopádně na místě, na Zélandu, jsem si ihned zpravil chuť, jelikož jsou v okolí Rotorua super zábavné traily. Dvakrát jsme byli jezdit také v bikeparku Skyline, kde se konal festival Crankworx. Proto jsme chvíle volna strávili povzbuzováním českých reprezentantů, kteří zde soutěžili v ostatních disciplínách.

Bohužel Tomášovi se lepila smůla na paty a Kubovu medailovou jízdu ve slopestylu ukončil těsně před cílem pád. Ale takový je prostě život a sport.

Naše fandění jsme každopádně hodili za hlavu ihned poté, co byla zveřejněná podoba jednotlivých tratí, což pro nás znamenalo nejprve tzv. trackwalk, tedy pěší obhlídku tratí, díky nimž lze jet „na oči“ docela svižně. Každý den jsme přitom prošli jednu z pěti erzet.

Závodní tratě natažené v bikeparku byly z poloviny úplně čerstvé v dost odkloněném svahu, až jsme měli strach, zda to bude vůbec sjízdné! Naštěstí se to brzy ujezdilo a s trochou štěstí se to dalo projet čistě bez zbytečných záseků. V pátek a v sobotu jsme měli oficiální tréninky, které jsme si skutečně užili, jelikož tratě byly navýsost zábavné.

Drobná chybka se nicméně skrývá v tom, že při závodě musí člověk všude šlapat jak o život, díky čemuž prostě jen valíš a na zábavu příliš prostoru nezbývá!

Ba co víc! Celou noc na neděli pršelo, přesto jsme oba nechali na svých kolech suché pneumatiky – WTB Vigilante 2,5 vepředu a Trailboss 2,6 vzadu!

reklama

EWS Rotorua

Závodní den začínáme transferem na SS1, který má limit půl hodiny, přičemž to je nějakých 380 výškových metrů! Takže ho jedu celý v červeném!!! Jednička je slušná DH trať, je krásně pokropená, drží to na ní hezky, ale o to rychleji musíš jet, a to se mi úplně nedaří – je z toho tedy jen 8. místo.

Následují tři RZ jsou natažené v tzv. Redwoodu. Jsou super, ale také hodně šlapavé, proto do nich dávám všechno, co ze sebe vymáčknu. Jsem průběžně devátý, přičemž ztrácím pouze 5 sekund na top 5. SS5 je zase pořádně z kopce, zde tedy zkouším jet hranu a docela se mi to daří! Bohužel jeden pád znamená posun pouze na 7. místo. Ale i to je ok. Už teď se těším se na Tasmánii!

Cesta do Tasmánie

V pondělí jsme opustili Rotoruu a přes Melbourne doletěli na Tasmánii.  Na toto místo mám super vzpomínky! Před dvěma lety jsem tu byl s Milanem Myšíkem a Honzou Vanerem a celá Tasmánie ve mně zanechala velký dojem. Teď jsme zde měli v plánu strávit bohužel jen jeden týden, takže jsme vybírali jedno jediné místo, které bychom chtěli navštívit a rozhodli se nakonec pro východní pobřeží Tasmánie, Bay of Fire.

Liduprázdné pláže s nádhernými skalisky, divoké moře a kempování nadivoko mezi králíky a klokany. Co víc si kluk z Česka může přát? Ve středu jsme se každopádně přesunuli do Derby a začali prohlídkou tří tratí, které jsme neznali. Za ten den jsme tak měli v nohách slušných 15 kilometrů, přičemž některé pasáže byly dost „hard core“ a to včetně několika velkých skoků!

Odpoledne si proto dáváme pár jízd přímo v Trail Parku Blue Derby, kam bych povinně poslal všechny stavitele trailů z ČR, ale i z Evropy! Je to zde báječně postavené, stoupací traily mají flow a jsou zábavné, a to nemluvím o tratích, které vedou z kopce! Něco takového prostě nemá konkurenci! Tedy už jen díky skutečnosti, jak zde dokázali naplno využít i poměrně malý kopec.

Přípravy a závod – EWS Tasmania

Struktura zdejšího závodu je na EWS poměry docela atypická. V sobotu jsme si nejprve tréninkově projeli stage 1 a pak na ní odpoledne závodili. V neděli se poté jelo zbylých pět RZ. Tratě jsou zde moc pěkné, je to dobrý mix mezi šlapáním, technikou a najde se zde i pár docela těžkých úseků. Každopádně v pátečním tréninku jsme si s Vojtou všechno hezky najeli a těšili se na sobotní závod.

V sobotním tréninku jsme měli povolenou jen jednu jízdu, ale času bylo docela dost, takže jsme to vzali v DH stylu – najížděli jsme si pasáže, přičemž některé kousky jsem si dal dvakrát. Druhá půlka trati byla takový BMX styl se spoustou pro mě dost velkých skoků.

Těším se na závod, na start si vyšlapu svižněji, abych měl před ostrým výstřelem trochu času. Dávám si sprinty a přetrhnu řetěz ve spojce, ale tak blbě, že potřebuju nýtovačku.

Opravu se mi povedlo zvládnout, ale až těsně před startem. Technicky jsem dal první erzetu docela dobře, ale v jedné odkloněné zatáčce jsem letěl rychleji než v tréninku, což mě vyneslo na vnější stranu, kde byl velký šutr! Sbírám kolo a když se rozjedu tak vidím, že mám řídítka nakřivo! Zastavuju, rovnám, rozjíždím se a koukám, že jsou stále křivě, jen trochu míň a na druhou stranu! Takhle to už radši dojedu a končím na 13. místě.

reklama

Svou chybou jsem ztratil docela dost času, což se snad druhý den podaří napravit, jelikož nás čeká ještě pořádná porce kilometrů nahoru i dolů!

Neděle – ostrý závodní den a já se těším tak jako vždycky! Bohužel asi z přemotivovanosti dělám dost chyb a padám! První a třetí stage mi vůbec nevychází! V tu chvíli jsem ve výsledcích na 16. místě a mám chuť to zabalit! Nevzdávám se, ale a pokračuju, načež mě čeká nejbrutálnější pětka a poslední sjezdová lajna.

Výsledky po dojezdu jednotlivých RZ už radši ani nekontroluju, snažím se užívat si skvělé tratě a proto poté, co do cíle dorazí také Vojta, jdeme rovnou na pizzu.  V rstauraci mě nicméně poznal manager Orbea Teamu a sdělil mi, že se mi závěr závodu povedl, z čehož je nakonec velice slušné 9. místo!

Po takovémto průběhu závodu nemůžu být nespokojený, v celkovém hodnocení jsem ale zatím na sedmém místě. Škoda, že jsou Tasmánie a Blue Derby tak daleko, jinak bych tuto oblast doporučil každému bikerovi! Prostě nádhera!

Video z Tasmánie najdete na mém Instagramovém IGTV kanále @milancizinsky

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

Enduro Trutnov – hrabanka i whistlerovská výzva!

$
0
0

Jeden z prvních letošních enduro závodů u nás – Enduro Trutnov Trails – v režii Přémy Tejchmana servíroval rovnou ty nejlepší traily a terénní výzvy v hlavní roli s čerstvou hrabankou a možná až nadprůměrně technickými kamenitými pasážemi. Pro eliťáky povinná Whistler sekce a dropík do divočiny na páté erzetě ležely v hlavách závoďáků už večer před závodem – a dost možná tam leží doteď!

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Michal Hoffmann, Michal Teichman, Andrea Drengubáková

Stejně jako loni, i letos jsem brala závod v Trutnově jako příjemný způsob pro najíždění mých prvních bikových kilometrů v aktuální sezóně, tedy poté, co jsem zase na čas odložila lyže, proto mojí největší výzvou bylo dostavit se včas na pevně stanovený start a nezapomenout si do erzety odemknout tlumič!

Hned v první rychlostní zkoušce si zapisuju do pomyslného seznamu úkolů na letošní sezonu:

  1. zopakovat průjezdy zatáčkami
  2. myslet na ostré lokty
  3. přestat v jednom kuse brzdit

reklama

Zbrusu nová jednička na kopci hned za Trutnovem byla na můj vkus trošičku moc XC, ale zkušení jezdci ji hodnotili spíš jako hravou a zábavnou. To je jasný, že je zábavná, když jste rozjetí a máte formu, ale když držíte kolo po zimně poprvé v ruce a potřebujete si v jednom kuse někde přišlapávat, protože hmatáte na brzdy před každým kořenem, tak se vám hlavou honí úplně jiné výrazy než „hravá“!!!

Každopádně úvod erzety se klikatil ve stylu pravá-levá, někdy odkloněná levá, někdy zas klopená pravá, sem tam bylo potřeba něco přeskočit a ke konci náš balanc Přéma procvičil i na lehce odkloněném traverzu. Hezké!

Dvojka se odehrála na protilehlém kopci a na to, že nebyla nikterak dlouhá, vystřídalo se toho na ní docela dost. Na úvod trochu techniky mezi kameny a pak šlapání… Tedy pro někoho rovina, pro mě už to hraničilo s regulérním výjezdem! Následující prostřední pasáž se mi líbila asi nejvíc, protože byla puštěná prudkými sjezdíky a přírodními kamenitými pasážemi i po kamenných „schodech“.

Závěr se opět odehrával na odkloněných traverzech, kde jsem si jednou zakoloběžkovala, načež nás trail protáhl i dvěma poměrně utaženými a prudšími zatáčkami, kde v sobotu při tréninku nebyl problém zařídit si (vý)let přes řídítka! V neděli se tam už ale vyjezdila příjemná lajna, která přední kolo vedla skoro sama, a dokonce i tím správným směrem 😜

Transfer na trojku byl docela dlouhý a občerstvovačka na něm byla zcela právem! Já ji ovšem minula a ani se nenapila, protože jsem se za balíkem holek táhla jak smrad a měla jsem proto trochu obavy, že tímhle šnečím tempem start trojky při zastávce na občerstvení nejspíš stíhat nebudu. Nevím ale, jestli jsem tím u holek, co si akorát pochutnávaly na tvarohovém koláči, trochu nevyvolala paniku 😱

Každopádně dvě holky mě po chvíli předjely a já tak opět koukala z dálky na jejich zadky.

Trojka byla oproti dvojce pekelně dlouhá, nebo jako ne pekelně, ale jedeme ji přes pět minut, takže v cíli se na zemi kroutím jak špageta a chci si nechat uříznout obě nohy!

Na začátek se zahřejeme jak jinak než šlapáním, na které se tentokrát docela těším, protože ze startu erzety, kde fouká jak na vidrholci, jsem promrzlá na kost. Startér Milan Smetaník mě nabádá k „prášení“ hned po startu. Haha. Viděl, jak dynamický start předvedla Kiki Havlická a myslel si, že dokážu to samý, ale takhle já nestartovala ani na ixcéčku v nejlepších mladých letech!

Nicméně odstartuju, jak nejlépe umím – Milan mě sice v cíli ohodnotil, že takhle marnou mě ještě neviděl, ale to mě neviděl, jak si v první třetině trailu přišlapávám a pedálem se stále zasekávám o nějaký kámen, takže to mohlo působit, jakože každým cinknutím o šutr sbírám nějaký bludišťáky…

Trojka se mi každopádně líbila! Přírodní, chvíli bomby rovně dolů, chvíli pomalejší technika v prudké hrabance, poté zas hravé lesní pasáže a na závěr jako třešnička na dortu palba korytem dolů, které bylo v pravidelných intervalech okořeněné kratším či delším schodištěm.

Nakonec dropuju skoro všechny, včetně toho prvního dlouhého, které jsem měla původně v plánu objet. Ale nakonec jsem byla tak unavená, že jsem byla líná stočit řídítka doleva a radši jsem vlála za kolem. S tím, jak šly pokaždé na doraz vidle i tlumič (protože moje tlumiče v nohách a rukách nejsou ještě koncem dubna v provozu) nevím, jestli by nebylo rychlejší to objet. Ale mám pocit, že někdo fotil hned to první schodiště, a za fotku to určitě stálo. Běda, jak se ke mně ta fotka nedostane!

Čtyřka za odměnu!

Teda aspoň pro nás holky, protože Whistler sekci jsme na rozdíl od chlapů eliťáků mohly objet po „chicken line“. Endurovému orgasmu předcházela trochu nepříjemná předehra do kopce, ale pak už stačilo pustit brzdy a nechat kola valit po kamenitém trailu. Myslím, že v jedné pasáži za cestou se od nás očekávalo ještě nějaké to zašlapání, na to už jsem ale neměla morál ani nohy, takže jsem se nechala unášet trailem a snažila držet si alespoň nějaké flow v kamenných pasážích i mimo ně.

O Whistler sekci jsem ani nepřemýšlela a obkroužila ji rozvážně po chicken line. Finální lesní pasáž mě hodně bavila – byla rychlá a ne moc technická, takže tam člověk lehce zapomenul, že jede erzetu a na čas si užíval hravost a svižnost trailu. Svižnost byla ale docela rázně zakončená úzkým tunýlkem, akorát tak širokým, jako jsou řídítka – však jste možná viděli, jak se tam (ne)vešel Michal Prokop.

Vjíždím do něj pomalu s jednou nohou pro jistotu vycvaklou a zhruba v půlce mi přijde škoda jet v RZ takhle krokem, tak to zkouším projet rychleji. Hned ale dostanu odpověď na moji drzost, když si o stěnu tunelu štrejchnu levým, pak hned pravým řídítkem… A pak znovu levým, pravým, levým… No ještě že ten tunel nebyl delší, jinak bych se z něj snad ani nedostala!

Cíl je skoro hned za tunelem a v dohledu už čekají všechny před námi jedoucí holky, abychom si udělaly holčičí cílovku – no řekněte, není to pěkný pohled na takový počet enduristek, co dojely úspěšně do cíle? 😉 

Protože eliťáci startovali až po nás, asi o dvě hodiny později, vydaly jsme se ještě s holkama zpátky na čtvrtou erzetu zafandit na tolik zmiňovanou Whistler sekci. Zamlíkovat chicken lajnu a dát riderům-eliťákům jedinou možnost sjezdu přes Whistler chtělo asi docela koule. Přece jenom je většina českých enduro závodů postavená na skoro až velkorysé jetelnosti a tohle tak trochu hraničilo s tím, že někdo Přémovi na oplátku vypustí kola u jeho nového Qayronu!

Ale výsledek byl myslím úplně opačný – šlo o něco nového, o výzvu, bikeři překonávali i sami sebe, protože technická sekce na prudkých šutrech nebyla samozřejmostí pro všechny, erzeta tak nešla pálit jen tak bezhlavě, ale bylo potřeba zpomalit, soustředit se a neposrat se 💪

I pátá erzeta, kterou jsme my holky nejely, obsahovala nejednu lahůdku včetně dropíku do šutrů, jenž se dal s trochou umu i sjet nebo oběhnout. Mezi hláškami fandů „Póóójď, to dáááš!!“, zaznělo občas „Seš celej??“ Anebo pro změnu „Utíkéééj!“ Ta padala v případě, že někdo s kolem běžel a překvapivě to byla možná i nejrychlejší varianta, jak se s touto sekcí poprat!

reklama

Všechny tyto „challenge sekce“ se postaraly o nejbarvitější možné historky v cíli a jasně se potvrdila slova Vény Hornycha „Zážitek nemusí být dobrý, hlavně když je silný!“ Vyšší obtížnost některých úseků byla nakonec oceněná jako nový svěží vítr na poli českých enduro závodů, takže pozitivně!

Přémo, můžeš v klidu spát 😉👍 My děkujeme!

Kompletní výsledky Enduro Trutnov Trail s 2019

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Michal Hoffmann, Michal Teichman, Andrea Drengubáková

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

European Enduro Series #1 Španělsko (by Milan Myšík)

$
0
0

Tak už to konečně začalo! Konec dubna a můj první ostrý závod letošní sezóny! EWS European Enduro Series – takový je celý název čtyřdílné série, na kterou se letos zaměřím. První kolo tohoto seriálu se uskutečnilo 27.–28. 4. na východním okraji Pyrenejí, kousíček od hranic z Francií.

Text: Milan Myšík / Foto: Yaroslav Alpizar, Oscar Santiago, Jep Corominas Vilarrasa, Roman Adami, Iphone

Do Španělska jsem měl původně odletět s Milanem Čižinským, ale asi všichni víte, že se Milan v dubnu ošklivě zranil a musel podstoupit operaci roztříštěného prvního obratle. Tfuj!!!

Milane ještě jednou hodně zdaru a úspěšnou rekonvalescenci závoďáku!

Do Španělska jsem se tedy vydal sám, ve středu z rána jsem letěl do Barcelony, z ní pak autem ještě dobrých 200 kilometrů směr sever. Prodrat se Barcelonou mi trvalo skoro dvě hodiny, slušnej traffic! Jakmile jsem zácpu protrpěl, rozsvítila se mi v autě kontrolka klíče a pak ještě jedna, nejdřív to problikávalo, pak už to jen oranžově svítilo. Vzpomněl jsem si na Milana, který říká, že oranžová kontrolka je jenom upozornění, takže pohoda.

reklama

Odpoledne se zabydluji v podzemním apartmánu, k večeru první den jsem se hned vydal ještě na kolo, abych omrknul místní terén v okolí malebné vesničky Massanet de Cabrenys.

Samozřejmě v horách nebyl signál a netrvalo dlouho a už jsem se ztratil! Naštěstí jsem byl nablízku vesnice. Ve čtvrtek ráno jsem se pustil do mechanikování, protože mi to moc nepřehazovalo (asi jak jsem balil do letadla na poslední chvíli). Takže jsem hned ráno jel v 9 hodin do bike shopu, který byl asi 35 km daleko.

Nejdřív mi řekli, že to bude až večer kolem 18. hodiny, tak jsem jel zpátky do hor do vesnice. Jen co jsem přijel mi volali, že už je to hotový, takže jsem jel zase zpátky, aspoň jsem tu Corsu v dieselu pořádně protáhnul v serpentýnách, haha.

Nicméně ne nadarmo, tento bike shop měl na Googlu vysokou recenzi, protože to mechoš seřídil fakt skvěle a jistě víte, jak jednoduše jde Eagle vyštelovat! Čtvrtek odpoledne jsem se tedy vydal na kopec podle Stravy, která mě dovedla na krásné traily. Vzhledem k tomu, že závodní tratě byly zavřené, zvolil jsem jiné, které byly neméně zábavné a technické.

Dvoudenní trénink

V pátek už začaly oficiální tréninky, ovšem mohly se najíždět jen RZ3-5, přičemž z trojky už se jen klesalo a pětka končila v samotném zázemí závodu. Ale výšlap nahoru na trojku zabral dobrou hodinu a půl. Počkal jsem si až na pozdější odpoledne a začal jsem se drápat pomalu vzhůru. Při cestě nahoru mě stihla solidní přeháňka.

RZ 3 a 4 byly naprosto parádní, zejména ve čtyřce bylo co najíždět, protože to byla fakt těžká EWSovka. Pátá stage byla kraťoučká a končila v samotném depu závodu.

První den se obešel bez problémů, kolo fungovalo parádně a já se těšil na sobotní trénink. V sobotu jsem vyrazil hned ráno. Měl jsem v plánu objet všech 5 RZ v pořadí 2-5 a RZ 1 nakonec. Plán se mi podařil. Nová druhá RZ byla fakt hustá, plná trialových sekcí, kde se to u nikoho neobešlo bez odšlapů, bouchlých přehazovaček, odřených vidlic apod.

Tato stage mě nadchla, zejména třicetisekundových výjezdem v technice a switchbackách, kde byla navíc skoro kolmá stěna. První RZ jsem si užil, koryto plné nástrah podobné jako v Punta Ala, jen prostřední část „osvěžil“ kilák a půl po cestě, kde se v závodě muselo rubat na 100 %. Závěr jedničky opět patřil technice, a to skalnatým úsekům.

Po tréninku jsem si šel vyzvednout startovní číslo, kde jsem vyfasoval číslo 3. Na závod se sjela slušná konkurence i z EWS. Švédské sakra rychlé duo Johansen & Wallner. A byli to právě tito dva, kteří dostali startovní číslo 2, respektive 1, což mě večer před závodem dost znervóznilo.

Foto (+úvodní foto): elYari.com yazalpizar@gmail.com

Závod

Ráno startovalo z vesničky celkem 120 jezdců, na které čekalo 40 kilometrů, z toho 5 měřených RZ a převýšení 1600 metrů. Aby toho nebylo málo, pořadatelé dali skutečně smrtící časy na transfery a to doslova! Před první RZ jsem byl slušně nervózní, že budu muset Zakariasovi uhýbat. Večer před závodem jsem si ještě volal s Čížou, který mě docela uklidnil.

Dal jsem na jeho a trenéra rady a soustředil se jen na svůj výkon, neotáčel jsem se ani na dvouminutové cestě, kde se jen sprintovalo, protože kolo vůbec nejelo… Zaka ani Wallner mě nesjeli.

Druhá RZ, byla jedna z nejhezčích, co jsem letos jel! Trialové úseky, brutální climb a palba do cíle. V technice na začátku jsem pár chybek udělal, ale pak jsem jako jediný spolu s Wallnerem vyjel ten uphill, na jehož horizontu jsem plival krev. Zbytek už byl o koncentraci, netrefit kámen a správně brzdit do zatáček. V této RZ mělo hodně závodníků problémy.

V cíli jsem jen sundal brýle a hned sedl na kolo abych stihl limit na trojku. Po cestě byla občerstvovačka, ale té jsem jen zamával, protože vodu jsem si dolil při transferu na dvojku. Nechtěl jsem se moc zdržovat, bylo to opravdu na knop!

Ve třetím transferu mi tepovka bouchala kolem 165. Naštěstí trojka byla milosrdná, kratší a rychlá. Jel jsem ji bez chyb, Zaka mi v ní dal sekundu, Robin Wallner tři. Z trojky už se jen klesalo, žádný další výjezd.

Ve čtvrté RZ přišla moje slabší chvíle hned v horní pasáži, kdy jsem neudržel koncentraci a sjel z úzkého trailu a vzal to v plné rychlosti do stromu! Naštěstí nic vážného, ale ztráta značná…

Později v technice jsem na kole dost tancoval, musel jsem si několikrát zopakovat, ať se uklidním, že jinak lehnu znova. Hlava poslechla a já zbylé 2/3 trailu jel parádní jízdu. A Zaka? Čekal jsem, kdy ho uslyším, ale ani tady mě nedojel!? Ba naopak, měl stejný čas jako já, škoda té chyby…

Poslední RZ už byla jen minuta a půl do cíle. V cíli jsem si zhluboka oddychl, stejně jako ostatní. Čekání na výsledky bylo dlouhé, rozhodčí rozdávali totiž spousty penalizací za nestihnuté starty. Tušil jsem, že by se mi mohlo naplnit přání skončit do TOP 10, což se také podařilo – skončil jsem pátý, jen tři sekundy za Zakariasem a čtyři sekundy od třetího místa. Jo, teď zpětně mě to dost mrzí. Ale ztratit na Wallnera na 23 minutách pouhých 27 vteřin, to je sakra dobrý!

Go home…

Večer následovalo balení, koukání na finále play off v hokeji a na apartmánu jsem si dal taky pár pivek, aby se mi lépe usínalo… Brzy ráno už jsem odlétal z Barcelony směr domov.

První závod Evropy je za mnou, krásné prostředí, skvělá organizace až na problémy s časomírou, traily luxusní – ne nadarmo na ně jezdí trénovat francouzská elita, hlavně Oton, který se za námi přijel podívat i se zlomenou rukou.

Rád bych se do Massanet určitě vrátil.

Foto: Yaroslav Alpizar, Oscar Santiago, Jep Corominas Vilarrasa, Roman Adami, Iphone

Původní reportáž včetně několika dalších fotek na webu: milanmysik.com

reklama

 

Enduroserie Ještěd – 4 roční období (report: A.D.)

$
0
0

Asi nebude žádným překvapením, že hned úvodní odstavec věnuju klimatickým podmínkám, protože čerstvý sníh na trailech začátkem května čekal asi málokdo! Zatímco v sobotním tréninku jsme si kvůli blátu v obličeji navzájem hádali jména, v neděli padaly hlášky typu: „v květnu jsem na kole ještě nelyžoval“.

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tomáš Rucký

Zážitky z už tak náročných a technických tratí nabyly, díky nestandardnímu počasí, na ještě větší intenzitě!!!

I když se počet erzet kvůli chladnému počasí z původních pěti snížil na čtyři, byl to díky sněhu, blátu a oslizlým kořenům, které se v trailech klikatily do všech světových stran (hlavně v odkloněných traverzech, že?) docela náročný závod. Technické potíže proto nebyly ničím neobvyklým. Jenže většinou vznikají v důsledku jízdy po trailu a jen málokdo si je umí přivodit jen tak den před závodem. Ale já musím mít vždy něco extra.

Po sobotním tréninku jsem totiž přehnaně aktivní a chci mermomocí přezout loňský sjetý plášť (nechápu, co mi na něm najednou vadí, asi jsem se nechala vyhrotit těmi mokrými kořeny). S cush corem to sice nebyla procházka růžovou zahradou a na výměně pláště se proto podíleli dohromady 3 chlapi, ale povedlo se. Tedy až na malý detail, že do rána bylo přední kolo prázdné!

Po různých „opravách“ a několikátém foukání kola jsme přišli na řešení. Protože kolo uchází pomalu, tak si ho vždycky před erzetou nafouknu a těch 5 minut to vydrží (měli jsme změřených dokonce 10 min, tak dlouho jsem tedy na erzetě ani být nechtěla…!). Transfery budou v pohodě, protože se jede 2x lanovkou a ty zbylé budu průběžně dofukovat. A proč si to dělat zbytečně jednoduché, že?!

reklama

Hned první výjezd na Ještědku k vysílači je pro mě docela očistec, z mojí startovní skupinky mi ujedou úplně všichni, takže mám skoro hodinu na to přemýšlet, jestli chci dofukovat bombičkou nebo pumpičkou? Nebo jsem snad udělala chybu a měla jsem si do batohu strčit regulérní velkou pumpu? Jenže v batohu už mám svačinu a náhradní oblečení. Jak to vlastně děláte vy ostatní, co nevozíte batůžky???

Před první erzetou dofukuju a vypadá to, že by to mohlo do cíle klapnout. Jednička je na Ještědu už tradicí, je pár let stejná a je to dobře, protože jí nic nechybí. Úvodní kořenovitá pasáž je poměrně flow záležitost, takže se to dá prolítnout skoro bez brždění.

Co ale fakt flow není, je následná levotočivá zatáčka do mírného výšlapu, a přestože o ní vím, nikdy to netrefím a nechám se strhnout do odkloněné a už poctivě vybroušené stráně s dobržděním na rychlost 0 km/h. Šlapat se tady pořádně nedá, protože škrtám pedálem o zem, takže to beru trochu na koloběžku, ale aspoň mám fajn výmluvu na to, proč tu nesprintuju.

I tak málem přijdu o plíce a hekat mě musí slyšet i záchranáři stojící na cestě pod trailem. Prostřední část tvoří hrabanka s místy odkloněnými kořeny, sem tam se vetřou i nějaké XC vložky, na pár sekund zaznamenám i vyšší rychlost na rovně puštěných úsecích a pak už se mi zdá, že mi těžkne všechno – kolo, nohy, ruce, hlava v integrále.

Přestože má závěrečná lesní pasáž hodně zábavný charakter, tak se jí spíš prošourám a zpětně mám pocit, že jsem u toho snad i seděla. Cíl regulérně bolel, možná i proto, že nafouknutí předního kola až do cíle nevydrželo.

Na druhém transferu už musím dofukovat častěji, takže před startem dvojky mě netankují obavy z kořenovitých pasáží, ale dostatečný tlak v mých gumách. Každopádně začátek erzety je shodný s pohárovou déháčkovou tratí, takže žádné bimcání se kolem stromů, ale nekompromisně puštěný sjezd po zamatlaných kořenech, kde musíte ideálně nechat kolo jet si svoje, protože jakmile mu do toho začněte vstupovat, hodně rychle vám vysvětlí že to není správná cesta…

Samochvála sice smrdí, ale tahle část se mi, teda mému kolu Ghostu, krásně vydařila! Po přejezdu po louce následuje zbrusu nová pasáž lesní hrabankou, která je ale rychlá a jezdivá a faaakt baví!! Zkrátím to, dvojka byla přesně můj šálek kávy a užila bych si jí, i kdybych jela na obou prázdných kolech! V tom bahně se po Cush Coru jelo docela v pohodě, horší byl teda rovinatý dojezd do cíle, kde musím vypadat jako traťový rozhodčí, který se po posledním závodníkovi rozhodl jít stáhnout mlíko.

Dva vývozy lanovkou na dvě poslední erzety mi při mé situaci neskutečně hrály do karet! Jestli jsem si někde měla vybrat nápad pro závodění s prázdným kolem, pak je to určitě na Ještědu! Nafukování před trojkou bylo potřeba rozmyslet. Se Zbyňkem Stejskalem to krásně ladíme tak, abych dovřela ventilek a mohla rovnou vyrazit do erzety.

Začátek trojky je jedno velké kořenovité pole, a co se mi na něm fakt líbí, je volba stopy. Dá se to tady projet minimálně třemi různými způsoby a je umění, vybrat si tu svojí a pak jí v závodě hlavně trefit. Já se do své vybrané stopy sice na začátku trefím, pak je to jedna velká improvizace…

Sice se říká, že by jezdec měl koukat zhruba 10 m před sebe, já ale byla ráda, že stíhám detekovat právě to, co se mi objeví před předním kolem a zdárně se dokážu bez ztráty kytičky dostat zpátky do svojí stopy.

O kus dál je potřeba trochu zadupat po rovině, načež se jedou bomby v kořenech, a když už máte pocit, že jste ze sebe vytřásli úplně všechno, tak následuje výšlap po šotolině, kde musím sklopit hlavu a čumět si radši na řídítka, než se nechat demotivovat výhledem na nekončící lesní šotolinu a omdlít!

Až tady pocítím měkký předek, do té doby mi spíš na bahně krásně nahrával. Jestli já takhle nebudu jezdit pořád! Na závěr nám kluci naservírovali ještě jednu random kořenovito-kamenitou pasáž, prostřídanou hrabankou, což bych jistě ocenila, nemít po tom výjezdu skoro nablito v integrále!!!

O dojezdu do cíle ani psát nebudu, nemám už snad ani dostatečnou slovní zásobu na to, svoje pocity a dojmy popsat. Zkrátka z kopce se do cíle nejelo 😱

reklama

Poslední erzeta nás převážně táhne po Špagetě a já mám celou jízdu lanovkou v hlavě, jestli se mi na nějakých skocích nemůže to přední kolo žvejknout a snad i zvažuju variantu objíždění. Hned po startu erzety ale nahazuju „race mode“ a jsem rozhodnutá, že pokud budou stát kolem lidi, tak skáču všechno!

Úvodní klopenky sice nijak extra nekazím, ale vím, že to umím jet rychleji. Trochu se teda v duchu hecuju a zašlapu před dřevěnou lávkou se skalnatým dropíčkem. Nějak ale nedomýšlím mokrou lávku, chytám smyk zadním kolem, zastavuje se mi srdce, jedu skoro bokem k hraně dropu, vřísknu a na poslední chvíli se kolo chytne a já ještě stíhám potáhnout a seskočit!

Sice mám skoro infarkt, ale pak zalituju toho mého vřeštění, protože to jinak mohlo vypadat jako supr zamýšlený trik. Jakmile se blížím ke skoku přes díru, vidím pár lidí kolem, takže mi nezbývá nic jiného, než skočit. A prima, cush core všechno pobírá a já rychle po očku zkontroluju, co tomu říkají lidi. Achjo! Ani nekoukaj…!

Bez větších problémů prodrncávám černou bikeparkovou lajnu v lese, pak nějaká ta klopenka, lesní schody ala bumtaratata, dropíček pod lanovkou a hurá do cíle. Protože tam vidím Kubu s kamerou, tak se dokonce žvejknu a jedu do cíle ve stoje – poprvé ten den. Jestli já bych neměla mít diváky a kamery všude podél trati. Ale to říkám skoro pokaždé, že?

Pokud vše srnu, a když nebudu brát v potaz šlapavé úseky, tak snad ani ten prázdnej přeďák moc nevadil! Vsadím se, že mít nafoukáno, tak tam pro změnu někde lítám přes řídítka. Jinak tenhle typ tratí prostě můžu, kluci to namotali hodně pestře a sníh na trailech to celý „dochutil“, aby to bylo povařený pěkně do „endurovata“. Za mě dobrý a těším se na Kouty!

Výsledky Enduro Race Ještěd 2019.

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

Česká Enduro série #1 Ještěd a premiérové vítězství (report: Milan Myšík)

$
0
0

Byl to velký šok, přiletět z Evropy ve Španělsku na Ještěd, kde se první májový víkend odpálila letošní Česká Enduro Série. Proč šok? Asi proto, že jsem nečekal, že na Ještědu bude mrznout a sněžit! Když se nad Ještědem v sobotu při tréninku spustily trakaře, byla z „prostého závodu“ najednou slušná výzva pro všechny zúčastněné!

Trénink

Při sobotním tréninku jsem zvolil taktiku zůstat v suchu, ale zároveň se co nejlépe připravit na závod. Předpověď se vyplnila, dopoledne byla sice zima, ale nepršelo. Úderem 13. hodiny se spustil déšť a sněžení naplno. Dole pršelo, nahoře chumelilo.

Odpoledne jsem si tedy projel tři RZty a byl jsem hodně rozladěný z toho, jak to kluci natahali. Každý rychlejší úsek byl zpomalený retardérem – no prostě něco, co nesnáším. Odpoledne přijel taťka s tranzitem, nasoukal jsem na sebe nepromokavé, wind stoperové zimní oblečení od Craftu a shuttloval jsem, abych se vyvaroval mrznutí na lanovce.

Ve tři hodiny jsem měl odjeto, byla to rychlovka. Nejhorší však v tom sněhoprchu bylo čekání na mytí kol. Fronta na půl hodiny, protože zde byly jen dvě hadice, které skoro netekly. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle opravdu neodpovídá úrovni nejvyšší endurové soutěže v ČR.

Zatímco taťka odjel s kolem domů, dát ho do kupy, já roztával na hotelu, jelikož jsem se nechtěl vracet. Díky hotelu Pytloun za poskytnutí parádního noclehu a nadstandartních služeb! Klasická večerní předzávodní rutina se nekonala, protože jsme se s Ivčou rozseděli v Indické restauraci s Plášovcema, kde jsme si tradičně přecpali pupky.

reklama

Závod

Start poslední vlny závodníků, které jsem byl členem, byl naplánovaný na 11:50! To znamenalo, že jsem se mohl krásně vyspat, a ještě lépe nasnídat. Ráno teploměr ukazoval dole 2°C, nahoře -2°C! Prostě v tomhle závodit opravdu nechceš! Naštěstí mám skvělé funkční prádlo od Craftu vhodné i do takovéto zimy čili jsem věděl, že až se rozjedeme do prvního transferu, bude mi dobře.

Dopředu jsem byl dost nervózní, protože po úspěšném začátku sezóny na zahraničních závodech jsem to chtěl potvrdit i doma, avšak nikdo nevěděl, v jaké formě se představí ostatní závodníci z české enduro špičky.

Letos náš tým poprvé startoval v nových dresech od firmy Dakine. Samotný závod byl spíše kratšího charakteru, právě kvůli špatnému počasí. Čtyři RZty z toho dvě lanovky znamenalo nějaké 3,5 hodiny v pohybu. Hned na startu první RZ byla nepříjemná fronta a čekání v mínusových teplotách. Chudák mladší Iček, který tam stál už od rána.

Nicméně vyrážím do jedničky jako jeden z posledních, 30 sekund za Vanikem. Jednička na Ještědu je vždycky těžká. A letos to platilo dvojnásob. Kořeny vyholený, drážky rozbitý, prostě pořádnej motokros. Navíc jednička je i fyzicky jedna z nejnáročnějších RZ, jelikož je tam dost šlapání, a ještě není vůbec krátká.

Každopádně se mi povedlo minimalizovat zde množství chyb a čistou, jistou jízdou v cíli dojíždím Vanika. Škoda jen, že jsem musel 3 borce předjíždět, ale díky za uhnutí! V cíli mám dobrý pocit, ale obvykle za takové situace výsledek zářivý zrovna nebývá. Ještě jeden transfer po vlastní ose a pak už jen lano!

Druhá RZ byla DH trať, kdo jí zná, tak ví, že prostě tu na kořenech jet NECHCEŠ a už vůbec ne v závodě. Z této RZ jsem měl upřímně nahnáno, protože mi moc nesedí ty kořeny a kór na mokru. Ovšem závodní jízda se mi povedla, jel jsem jistotu, volil jsem hodně krajní stopy, protože to bylo brutálně rozbombardovaný, jelikož před námi jelo 260 lidí!

Třetí rychlostní zkouška, známá jako trať „Skočkovaná“, v té jsem hned v první sekci jel krokem! Kdo zná, tak ví, jak ty kameny a kořeny jsou hnusný i za sucha. Nespadl jsem uff, za to jsem se rozstřelil o pár metrů dál v novém úseku. Urval jsem startovní číslo, narazil si loket, srovnal brzdu a zase jsem jel plnej, abych manko smazal.

Je dobré, že když spadnu, dokážu pak přitlačit na pilu, aniž bych chyboval znovu. V táhlém výjezdu vidím Vanika, takže mám o motivaci postaráno. V sekci známé jako Tobogán pouštím brzdy, ráfky zvoní, ale hliníky od Mavicu jsou neprůstřelné, samozřejmě tomu pomáhá i skvělá vložka MrWolf Banger Mid plus, který tam dávám! Díky ní můžu vozit opravdu nízké tlaky, což mi na Ještědu sedělo!

V cíli trojky, kde se sjížděli nesmyslně 3 RZ, jsem ještě sprintoval, abych předjel 3 závodníky a byl první u časomíry, to se podařilo a v cíli této nejnáročnější RZ závodu jsem to dlouho rozdýchával. Poté už jen jedno lano a závěrečná stage ala Špageta do sjezdový a zpátky do Špagety.

Na Špagetě nechápu protrhané pásky na mnoha místech, které nikdo neopraví a pak z lanovky vidím kluky s čísly 100 a výš, jak to katujou přes pásky… Ať si každý udělá svůj úsudek a sáhne si do svědomí.

V horní části Špagety tlačím na pilu, kolo drží. Ovšem při příletu do DH tratě mi uklouzl předek na kořenu a já padám podruhé… Neztratil jsem mnoho, ale 5-7 sekund, kde to najdeš. Naštěstí následnou těžkou pasáž projíždím plynule, abych zas udělal chybu v dolní části v klopenkách. No jel jsem tragicky, tak jsem v cíli odpálil drop z lávky už 2 metry před lávkou, abych potěšil alespoň Čížu, který tam fandil. Jsem v cíli, stejně tak jako moji parťáci z týmu. Tedy krom Dominika Řídkého, který si narazil v jedničce rameno a nepokračoval.

Tuším, že ty dva pády mi sebraly naději na nějaké lepší umístění. Když jsem zas klasicky naštvaný v depu a chystám se na mytí kola, tak přijde informace, že jsem vyhrál! V tu ránu ve mně vzplály ohromné emoce, protože jsem dokázal zvítězit o 17 sekund i se dvěma pády!!!

Tohle vítězství řadím opravdu vysoko, protože to byl jeden z cílů, vyhrát letos jeden závod Enduro série a protože pojedu 2 maximálně 3 závody, těch šancí by už tolik nebylo. Navíc se mi podařilo vyhrát v Liberci, kde bylo tolik známých. Hodně fanoušků a hlavně Ivča, mamča a táta! A když jsem viděl, jak to i oni prožívali, byl jsem skoro naměkko. Právě oni mi pomáhají hrozně moc v mé cestě a mém snu, který se mi letos začíná pořádně plnit – Díky moc.

Na tomto suverénním vítězství má velkou zásluhu právě táta, který mi chystal pečlivě kolo jak na trénink, tak na závod! #wearetheteam

reklama

Z Ještědu jsem tedy odjížděl s absolutním pocitem úlevy a štěstí. Dvakrát jsem zde byl třetí, loni druhý a letos to konečně vyšlo! Ještě jednou respekt všem, co tento závod absolvovali. Díky Vanikovi, že startoval přede mnou a byl to dobrej motor pro mě.

Mimochodem Vaňous druhý v 30-39 – paráda! Další z Cannondale KUR týmu Višňák v elitě 12., ale proč? Protože dá 900,- za startovný, aby mu byl přidělen nefunkční čip? Jako sorry, ale nejsme v minulém století?!? Martin Krsek v M 40+ 14. flek, a hlavně bez zranění a Dominik s naraženým ramenem bude v Koutech na startovní čáře!

Text: Milan Myšík / Foto: Jakub Janecký, Martin Vittek

Původní reportáž najdete na webu: milanmysik.com

 

Blinduro 500 | Když se nebrzdí, ani nešlape (report A.D.)

$
0
0

Lipno! Dva dny! Čistě na oči! To je nejčastější popis již ustálené akce Michala Prokopa a Zdeňka Póla a já bych k tomu letos ještě dodala: Na blátě! V dešti! Ale na fakt pěkných trailech, kterým déšť dodal správný „survival“ šmrnc. Pro začátečníka trochu silnější sousto, pro pokročilé enduristy velká paráda.

Foto: Tomáš Rucký, David Peška

Lipenské Blinduro 500 bývalo původně otvírákem enduro sezony u nás, nyní se lehce posunulo a vyprofilovalo na skoro třídenní bikový festival s pátečním programem v podobě kurzu focení, výuky techniky jízdy na kole, přednášek, vloženého DH závodu… Směr, kterým se tenhle závod ubírá je asi naprosto v pořádku!

Už první sobotní erzeta naznačuje, že letos by mohlo být blinduro víc flow a méně o šlapání. Lesní hrabanka se klikatila přesně v takových zatáčkách, které se daly na oči v rytmu vykroužit a nebylo potřeba nikde brzdit do rychlosti 0 km/h. Oproti předchozímu víkendu jedu navíc na nafouknutých kolech, takže jednička se mi jede krásně a v cíli nemám výtek ani na trasu, ani na sebe. To je docela výjimka!

reklama

Jakmile v druhém transferu odbočujeme doleva po lesní cestě, je nám jasné, že následnou půl hodinku v sedle rozhodně nestrávíme. Kdo neví, jde o každoroční tradici nošení kola do prudkého kopce proloženého skálami, kdy nahoru funíte, slintáte, sundáváte všechny vrstvy oblečení, v průběhu Michala proklínáte a po skončení mu vzdáváte dík za takový supr čupr dobrodrůžo, protože s kámošema večer u piva je tenhle transfer vděčné téma.

Následující erzeta je ale opravdu odměnou, protože je puštěná pěkně z kopce po kořenech i po kamenech. Z předchozích let něco pamatuju, takže to pro mě až tak na oči není, přesto přijde v polovině erzety překvapení… Stále si intuitivně podřazuju, protože očekávám ten nechutnej výšlap, ale pořád žádný nepřichází!

Jede se mi krásně, takže sjíždím dva bikery, kteří mi ukázkově uhýbají a pak si sjedu i kámoše Petra, samozřejmě jen proto, že má špatný gumy do mokra! Za Peťou se jede jedna báseň, protože vymetá všechny nevýhodné stopy, čímž mi ukazuje tu nejrychlejší.

V jednom okamžiku jedeme skoro těsně vedle sebe, což mě donutí i přes „závodní vypětí“ k úsměvu. Blinduro fourcouss by byl taky dobrej nápad, co Michale?

Nakonec Peťovi zafandím, což ho nevídaně nakopne a odjíždí mi. V cíli samozřejmě proběhne pěstička, protože tímhle jsme si erzetu samozřejmě zpestřili oba.

Transfer na třetí erztetu je další intenzivní zážitek z Blindura. Prostě zase jako na druhém transferu tlačíte, funíte, slintáte, akorát to vynásobte dvěma.

Začátek třetí erzety se tváří naprosto nevinně, takže hned po startu pouštím brzdy a užívám si průlet lesem, až se dostávám na louku, kde fandí partička v čele s blonďatou Jančou, takže se samozřejmě chci ukázat v nelepším světle a dupu do toho, jako kdybych byla v cílové rovince.

Naštěstí louka není dlouhá, takže za zatáčkou hodlám svěsit nohy. A hele. Kopec! Díky za fandění, ale nemohli jste stát spíš tady? S tuhýma nohama vysouvám sedlo, řadím nejlehčí převod a snažím se alespoň trochu točit. Kopeček se láme po chvíli zase dolů a přichází nádherná technická pasáž plná špičatých kamenů a oslizlých kořenů, kde mě hrozně baví vybírat si optimální stopu.

Občas jsem i překvapená, jak mám sama se sebou plné ruce práce, přičemž si vzpomenu na bikery, kteří jedou svoje první enduro závody!

No, tady z té erzety tedy budou rozhodně plni zážitků! Sjíždím kámoše Petra, tentokrát kvůli tomu, že má defekt, takže mě nechává předjet. Snažím se za to vzít, už jen aby nelitoval rozhodnutí pustit mě před sebe, ale jak si to tak drandím, tak se najednou trail zužuje, až skončí úplně!

Aha? Tak tudy ne? Zastavuju, všimnu si vlaječek kousek nad sebou, rychle se omlouvám Petrovi za špatný navigátorství a běžím s kolem na rameni zpátky na trail. Díky odbočce jsem si ale aspoň trochu odfoukla, takže do finální pasáže v kořenech vlítnu jako by se nechumelilo a do cíle si zadrandím jak „za mlada“!

Čtvrtá erzeta je fajnová pohodovka. Zase bez šlapání, puštěná dolů, ryze endurová.

V první polovině trochu bojuju se stopou a předním kolem trefuju všechny špičaté kameny v trailu i mimo trail, jako bych za každý sbírala nějaké body na levnější startovné v dalším ročníku.

Pak se trochu srovnám a pokračuju na štěrkovou cestu, která co? Která klouže, protože štěrk a ne asfalt! Když se poté sjíždí ze štěrkové cesty doprava na trail, bojím se smyku, proto prazvláštně skočím a místo toho, abych se trefila do stopy, napálím to rovnou do pařezu uprostřed! Vidle dostává pořádně nažrat a já se sama sobě skoro začnu smát, protože jestli každý předchozí kámen byl za 10 bodů, tak tenhle pařez musel být za 100!

Jestli jsme měli štěstí, a v sobotu vychytali díru bez deště, navíc místy i se sluníčkem, tak v neděli jsme už takovou kliku neměli. Již první transfer mezi skálami napovídá, že se asi na úvod dne pojede stejná erzeta jako sobotní dvojka.

„Néé, to nepojedeme stejnou, to ještě někam tady určitě odbočíme“, myslí si Petr.
„Já si myslím, že bude stejná, to zas proč ne“, oponuju mu.
„Anebo bude stejná, jenom tam přidá ten výjezd, co tam nebyl včera, haha“, dělá si sice srandu Petr, to ale ještě nevěděl, jak velkou má pravdu.

Start je tedy stejný jako u dvojky předchozí den, takže si snažím vybavit včerejší kritická místa a jet ještě lépe. Hned po startu si tedy dávám pozor, abych se při přeskakování klády srovnala a neletěla po ní ve smyku do boku jako včera.

To se mi sice daří, ale ke kamennému dropíku přifrčím skoro nulovou rychlostí, zase se zapomenu vyhnout a úplně stejně jako včera to tam posílám na předáka se zatnutýma zubama, jestli to můj Cane Creek pobere nebo jestli to vyšlu rovnou přes řídítka!

Naštěstí mě kolo netrestá a já si můžu dál vybírat stopu, nyní již ve slušně motokrosové trati, která je díky tomuto novému „faceliftu“ zase skoro na oči. Tentokrát jsem si tu ale žádného kámoše nedocvakla, takže mi nemá kdo najíždět stopu a je to znát – vymetám všechny díry a včerejší optimální lajnu nedokážu snad ani jednou trefit (nějaké trénování erzet a nedejbože track walk je pro mě evidentní ztrátou času).

Pak se trail najednou zalomí do kopce, o kterém si Petr na transferu dělal srandu, takže jsme byli fakt regulérně přečůraný a o podřazování na poslední chvíli nás Michal neochudil. Přece jen tedy erzeta není úplně stejná, ale od druhé poloviny se otočí jiným směrem a pěkně kamenito-kořenovitým terénem nás dovede do cíle.

Když v dalším transferu tlačím kolo do protivného kopce, opět stejně jako předchozí den na třetí erzetu, mám skoro dejavu. Jediným rozdílem je, že tentokrát je tady bahno po kotníky, takže čekám, kdy mě bláto vyzuje z treter.

Druhá erzeta už ale stejná není a ode mě i přes nějaké to šlapání sklízí pochvalu. Ty šutry naházené hala bala v trailu zkrátka pomáhají rozvíjet moji kreativitu, takže nějaký objedu, nějaký přeskočím a do nějakého pro jistotu napálím předním kolem, aby vidle nevyšla ze cviku. Jinak se mi daří držet flow, které blindurácké erzety letos rozhodně mají a za to prostě velký palec nahoru!

reklama

Poslední erzeta víkendu je třešinka na dortu. Krátce po startu se před Tomem na fotku snažím hezky dropnout kámen, nevím ale, jestli mi to za to lovení kola v následující levotočivé zatáčce úplně stálo. Jen co si v duchu pomyslím, jak mi to v té plynulé lesní hrabance krásně jde, vynoří se přede mnou totálně zablácená cesta připomínající regulérní motocrossovou trať.

Představa je taková: projedu to maximální rychlosti, takže si kola hnědého kluziště ani nestačí všimnout! Akorát, že si všimnou docela brzy a mazlavému povrchu neodolá ani přední Magic Marry! Výsledek? Jedu bokem a opět svým zavřísknutím stejně jako na Ještědu prozrazuju, že nyní nejde o naplánovaný tríček.

Naštěstí se ale vycvaknutou nohou srovnám a dál se snažím nějak udržet v sedle, protože kdybych tady sebou plácla, tak mě to bláto možná vcucne!

Kousek před cílem jsou dva krásné prudké padáčky, proto se do cíle jede pěkně v dikci, a sice s blátem v puse, ale s rohlíkem na ksichtě!

Shrnu-li to, letošní Blinduro bylo asi technicky nejnáročnější ze všech dosavadních ročníků, protože loni jsme pyskovali, že je to moc jednoduché a moc se šlape. Moje přání se tedy splnilo, proto jsem se tu letos opravdu kvalitně svezla a užila si jak racemode, tak zábavu na trailech. Začátečník měl možná oči navrch hlavy, ale jsem přesvědčená, že před kámošema, co nejeli, budou teď stejně za husťáky a to je na tom bude bavit!

Text: Andrea Drengubáková

Výsledky Blinduro 500+ 2019

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

Enduroserie Kouty – pekelně rychlé Kouty! (Report A.D.)

$
0
0

Enduroserie v Koutech je již letitou klasikou. Tradicí je tu hodinový výšlap na Dlouhé Stráně, erzety převážně vedené bikeparkem a pozávodní pocit, že vám explodují svaly. Netradičně ale přibyla také nějaká hrabanka, lano se točilo v kuse bez polední pauzy a v hospodě na náměstíčku nám natočili pivo i po desáté večer!

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tomáš Rucký

V neděli jdu do závodu s tím, že už jsem si štěstí vyčerpala při sobotním tréninku, kdy jsem nedoskočila jeden polet, a i s kolem se katapultovala do prudké stráně! Zde jsem se ovšem stále dokázala držet v sedle a s grácií a zastaveným srdcem jsem z místa činu bez ztráty kytičky odjela.

Hned první erzeta je určená jen kategorii Race a jsme na ni milosrdně vyvezeni lanovkou. Startuju tedy tak nějak nerozhýbaná a v bříšku mi ještě bublá frankfurtská polívka, co jsem si dávala k obědu. Úvodní flow sekci po bikeparkové trati dávám na pohodu, terénní mulda střídá klopenou zatáčku, takže nic, nad čím by se měl endurista zásadněji vzrušovat.

Po chvíli dupání na šotolině někde v půlce kopce ale přijde letos zbrusu nová sekce, tedy hrabanka v jedné z nejprudších částí v Koutech. Postavená je pěkně, není jí co vytknout, akorát mě jakoby dojde v rukách, mám je jak přilepené na brzdách, a ne a ne je pustit.

Skoro nemůžu uvěřit, že fakt jedu takhle nemotorně a hlavou mi bleskne, že v cíli vrátím čip a hezky se omluvím, že mi to dneska nejde. Zkusím se aspoň nahodit do prvního výjezdu a dokonce jdu ke konci kopečku i do stoje. Následnou pasáž prodrncám a skalku u lanovky už jedu jak nejlépe umím!

Protože na téhle skalce fotí Tom a fotky ze závodů jsou – ruku na srdce – hnacím motorem nás všech! Nebo alespoň mým motorem! V druhém výjezdu už mám frankfurtskou polívku v krku a daří se mi ji tam podržet až do cíle.

Pro ilustraci RZ1 Kouty 2019 by Vojta Bláha

reklama

Z cílového prostoru rychle ujíždím na druhý transfer, protože se nechci pozvracet hned na náměstí před širokým publikem. Nepříjemný pocit v břiše a hořící hlava v integrále gradují a já nějak nechápu, že bych dneska snad ještě měla závodit.

Naštěstí se v menší frontě na startu dvojky uklidním a jedu už tak, že se dá na to snad i koukat. Erzeta je téměř stejná jako loni, takže začátek nás na odlehčenou zase protáhne po bikeparkové lajně s klopenkami, pak následuje hravý lesní trail, který se už od loňské hrabanky vyjezdil, takže leccos je potřeba objet nebo seskočit. Stopu trefuju, tak jak chci, takže tentokrát dojíždím do cíle s fajn pocitem.

Na trojku jedeme tradičně na Dlouhé Stráně, takže tentokrát už vyndávám vycpávky z integrály a beru si do kapsy z občerstvovačky banán na horší časy. Zatímco moje vrstevnice tlačí kočár, já řeším, že mám od banánu celou kapsu a posléze i integrálu, protože si na svačinu nehodlám zastavovat.

Do první půlky stoupání točím sotva nohama a všichni mě předjíždí, pak ale chytám druhý dech a jako když mi někdo něco píchne, jedu jak dráha až nahoru. Nevím, jestli za to může ten banán, nebo že jsem si dofoukla kola z 0,8 bar alespoň na 2 bar?!

Enduro race Kouty 2019 – report Andrea Drengubaova

Na startu trojky jsem až nezvykle při smyslech, protože si dokonce vzpomenu, že si chci odemknout tlumič, což dokonce vyslovím nahlas, načež mi řada lidí okolo poděkuje, jelikož by na to nejspíš sami také zapomněli. Třetí erzeta je taky naše stará známá a z velké části kopíruje bikeparkovou Medvědici, takže jak mi říkal na startu Milan Krampera: „Bolí to jen do první zatáčky, pak už to je za odměnu!“

Dám tedy na jeho slova a ve šlapavém začátku se snažím ze sebe ždímat co můžu a jakmile se trail začne lámat z kopce, začínám si ho užívat. Kromě ještě jednoho šlapavého traverzu je erzeta puštěná pěkně z kopce bez žádných velkých zpomalováků, nejsou na ní žádné zákeřnosti a člověk si může užít pěkně rychlou jízdu lesním terénem.

Ve spodní pasáži sice trefuju předním kolem napřímo pařez, ale to není nic, s čím by si vidle Cane Creek na mém Ghostu neporadila. Je to kámoška! S každou další erzetou se mi nicméně jede líp a líp, jako bych si postupně vzpomínala, jak se to na tom kole dělá!

Na čtyřku jedeme lanovkou a co je potřeba teda rozhodně zmínit, jakožto další posun vpřed, je téměř nulová fronta na startech erzet na vrcholu. Hobbíci letos jeli dostatečně daleko před námi a byla nám tam šoupnutá ještě „rejsová“ jednička, takže jsme se nikde nehromadili.

Co se týká čtvrté erzety, je stejná jako loni. Startuje se tedy rovnou do klopených zatáček pod lanovkou, které se s každou další zatáčkou zavírají a zpomalují, proto si ke konci šněrovačky každoročně připadám jako nejpomalejší cyklista na světě.

Pak najednou bum-prásk, jako když švihnete bičem, charakter trati se změní z pomalého kroucení řídítky přepínám na rychlou palbu střemhlav lesem, kde jsou kořeny rok od roku vystouplejší, až mám pocit, že mi vypadají všechny plomby. Když už si přijdu, že letím jak vítr, zarazí mě vždycky závěrečná motanice mezi stromy, kde vždycky najdu flow, až když přijíždím do cíle.

reklama

Na poslední erzetu se nám začne zatahovat, až se nám na startu rozprší úplně. Protože se mi ale v poslední době jezdí snad lépe na mokru než za sucha, tak mi déšť nijak nevadí. Poslední erzety jsem se sice vzhledem k její obtížnosti zprvu bála nejvíc, nakonec si ji ale opravdu užiju.

Nejdřív mě potěší, že skoro přeletím třetí skok po startu, který každoročně objíždím, pak hezky trefuju stopu v kořenovité palbě lesem po koutecké bikeparkové trati Koutíkův sen, ze které se později odbočí a poprvé v celé historii Enduroserie se nejede všemi obávaný „mordor“, ale uhýbá se na červenou trasu bikeparku (na Hřebenovku), kde se v lesní palbě přes lavice několikrát uhne vpravo do svahu.

Tyhle výhybky bývaly vždycky zrádné za mokra, za sucha se ale tyhle šikany proletí jak nic. Velmi neoblíbený „hluchý“ úsek po šotolině je letos nahrazen novou sekcí, respektive traverzem po odkloněných kořenech a díky deštíku už i trochu kluzkých.

Sázím na rychlost a horní stopu, což mi kupodivu krásně vyjde. Pak mám čas si odpočinout na krátké šotolině a přejezdu po sjezdovce, načež se trať zanoří do lesa, kde najednou díky zataženému počasí a lehce zatmaveným brýlím vidím velké černé NIC.

Za sobotu se navíc v této nové pasáži stihly vyjezdit různě rychlé alternativy, těch nejrychlejších si ale vždycky všimnu až na poslední chvíli. Nenechám se tím ale nijak znervóznit a jedu si to svoje. Díky tomu, že pořádně na trail nevidím, tak se nenechám vylekat nějakými kořeny a pálím to po nich hlava nehlava.

Aha. Zatmavené brýle! To bude můj fígl na příště!

Finální pasáž v klopených zatáčkách a umělém „cik-caku“ jedu v totálním race modu a šlapu, jako bych ten den ani nejela na Dlouhé Stráně. Samochvála sice smrdí, ale oproti mé první erzetě jedu na téhle poslední jako Bůh. Na efekt ještě kousek před cílem projedu tou nejhlubší částí potůčku (to nebylo chtěné, když mi zmizelo přední kolo v hnědé vodě, tak jsem se docela lekla) a za pokřiku „Drž tóóóó!!“ a „Dupééééj“ jsem dojela do cíle s tím, že jsem na téhle erzetě nechala všechno, co jsem v sobě ten den měla.

P.S. Moje grandiozní projetí potokem sfouknul nakonec stejně Franta Žilák, který to povýšil, a po projetí potoku si dal nekompromisní stopku o strom. Taky už neví, jak upoutat pozornost! 😜 Nicméně, Franto, dej se brzy do kupy 🤞

Výsledky Enduro Race Kouty
*RZ1 Kouty 2019 a zhodnocení závodu by Matěj Charvát

Foto: Tomáš Rucký

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

European Enduro Series #2 Skotsko (Innerleithen) | MM

$
0
0

Seriál EWS European Enduro Series se přestěhoval ze španělského Massanet do skotského moutainbikového centra Innerleithen odkud pochází mnoho elitních závodníků okupující ty nejvyšší příčky ve svěťáku jak v enduru, tak v downhillu.

Text: Milan Myšík

Stejně jako do Massanet jsem se vydal do Skotska už ve středu, abych si projel některé z mnoha tamních úžasných trailů. Tentokrát jsem zde nestrávil pět dní sám, ale vzal jsem si sebou taťku, abych se před závodem nemusel mordovat s kolem.

Bydleli jsme ve Walkerburnu u starších lidí, což mi zaručovalo slušnou lekci místní angličtiny. Postarší pán, 81 let, bývalý voják z povolání, všude po baráku měl krásné fotografie, procestoval se skotskou armádou celý svět. Aby toho nebylo málo, tak John, tak se jmenoval, hrál za skotský národní tým ragby.

Opravdu borec, který ani v 81 letech nepotřebuje brýle na čtení a chodí denně na kopec a nedávno ještě pálil golf. Paní úžasná hostitelka, o pár let mladší a hrozně milá. Walkerburn se nachází hned vedle Innerleithenu, díky čemuž nám kousek od baráku končili traily. Prostě boží místo!

S tátou jsme jezdili každý den a fakt jsme si to užívali. Byl jsem rád, že jsem taťku vytáhl na kolo někam jinam než do Finale. Všechno sjížděl se mnou a že to bylo místy sakra prudký je to fakt borec v 55 letech! Díky za sparing táto.

Traily jsou zde dost úzký, technický a prudký. Na lehký trail v Innerleithenu nenarazíš! Trošku mi to připomínalo Whistler Blackcomb traily. Nahoru šlapeš po svých cca 400-450 výškových metrů po mírumilovné cestě a nestíháš koukat, kde všude jsou traily. Fakt jsem byl mile překvapený.

Zatímco nám od středy do pátku panovalo krásné počasí, tak o víkendu se přihlásil skotský neustupující déšť. Prostě závody!

TRÉNINK

V sobotu byl na programu trénink, všechno po svých, žádné shuttly. Jelikož jsem lehce zabloudil strávil jsem na kole 7 hodin! 2200 metrů nastoupáno a 52 kilometrů v dešti byla fakt lahůdka. No byl jsem slušně popravenej po takové krásné vyjížďce. Ke konci tréninku ve druhé RZ jsem se slušně rozstřelil na kořenech a pořádně si narazil nohu. Večer po příjezdu na barák jsem na ni sotva došlápl. Klasicky jsem si narazil stehno, které nabíralo na barevnosti. Sprcha, mastička, prášek a spát!

reklama

ZÁVOD

Spánek nic moc. Každý, kdo měl koňara na stehně asi ví, co je to za bolest. Ráno jsem to ještě namazal, narval do sebe prášek a ve 12 hodin jsem startoval na první transfer společně s dalšími eliťáky za slušného slejváku.

První RZ jsem jel tak na jistotu až jsem se styděl. V tréninku jsem ji jel až jako poslední a moc to s tou nohou nešlo, takže podobně jsem to zplužil i v závodě. Druhá RZ se mi už podařila lépe, v cíli jsem ještě pomáhal Pedro Burnsovi, který měl defekt a půjčil jsem mu Dynaplug knot, aby mohl pokračovat. Nakonec se na to stejně vys*al, když zjistil, jak se mu (ne)dařilo v prvních dvou RZtách.

Třetí RZ byla hodně natěsno. Stromy byly opravdu všude, ale pocitově jsem tuhle stage zajel nejlépe, jen jsem v ní musel předjíždět dva závodníky… Kdo tady měl řídítka 750 a víc, tak slušně škrtal o stromy. Osmistovky by byly o ruce!

Čtvrtá RZ moc z kopce nebyla! Klouzalo to jako prase, všude bláto na kořenech, no tohle nebylo nic pro mě, tady jsem těch chyb nasekal víc než dost, ale to naštěstí i ostatní. Nejhůř jsem jel v RZ 5, kde jsem ztratil fakt hodně. Bylo to šíleně kluzký a na kořenech jsem fakt bruslil. V poslední RZ jsem to zas napálil, abych dotáhl ztrátu z RZ 5, což se naštěstí podařilo.

Celkově jsem tedy bral 8. místo. Není to špatné, TOP 10 je vždy super! Jsem rád, že jsem ve dvou RZ dokázal zajet Joe Barnese i Pedra Burnse. Každopádně místňáci na tom mokru letěli fakt nesmyslně rychle. Holt výhoda domácího trávníku! Reece Wilson ukázal, kdo je tady doma a i přesto, že jezdí sjezd, tak suverénně vyhrál tenhle dlouhý enduro závod.

Suma sumárum závod měl 6 měřených RZ, 41 km, 1850 výškových metrů a 6,5 hodiny. Skotská organizace závodu byla totální punk. Startovalo se stejně špatně jako v Čechách, tedy smíšeně, jen elita startovala až na konci, ale ne všichni! Prostě ses při registraci zapsal, v jaký čas chceš jet a jelo se. I když někteří eliťáci měli jet až poslední, tak startovali hned ráno. Slušná anarchie…

Občerstvovačka ani voda na trati vůbec nebyla a nebýt taťky, který mi po RZ 4 dal jablko, asi by to se mnou slušně seklo. Za to tedy velká chvála pro Českou Enduro sérii, kde je jídla pokaždé habaděj. Ani občerstvovačka není samozřejmost! Ale ty tratě byly fakt hustý a nechápu, jak to mohli sjet i ženský!

Druhý český borec na startu Max Adami v Juniorech bral 7. místo, takže taky spokojenost!

Příští závod EWS Continental European jedeme za měsíc v Jamnici/Petzenu, kde se loni jel i jeden podnik EWS. Průběžně jsem na třetím místě v tomto evropském seriálu, což není vůbec špatné!!!

Text a foto: Milan Myšík

*Původní reportáž na webu milanmysik.com

reklama

 

GT Grade – Gravel bike jako dvě kola v jednom (jízda)

$
0
0

Španělské slunce mě již do zad nepálí, o to víc se snaží to české! Španělský prach a pyl mě již také nešimrá v nose, zážitky z výletu na prezentaci GT Grade nové generace si již také sedají, proto je vhodný čas zhodnotit praktické zkušenosti s tímto kolem následně našeho dosti podrobného teoretického představení z minulého týdne

Základnou k našemu výletu do okolí bylo krásné starověké město Girona, jehož základy byly položeny již za časů starého Říma. Na pamětihodnosti tohoto města jsme se byli podívat večer před samotnou prezentací, mrkli jsme se i do jednoho zákoutí, kde se natáčelo několik scén slavného seriálu Hra o trůny! Myslím si, že se hovořilo o šesté řade a osobně to odhaduji na scény, kdy dav „dehonestuje“ Cersei Lannister…

*Filmový nadšenci mě jistě poopraví, pokud jsem (kompletně) mimo!

Druhý den jsme v klidu posnídali, na chvíli usedli v menší konferenční místnosti, přivítali se s pár členy GT Factory teamu, přivítaly též legendu jménem Hans Rey, poslechli si něco o nové generaci GT Grade, vše důkladně probrané v prezentaci z minulého týdne, poté byl čas na převlečení, přípravu kol a pak se již mohlo vyrazit do přírody mimo město, aby z toho nebyl street ride!

Večerní procházka s průvodcem.

V místech kudy prošel seriál Game of thrones! (google)

Mr. Hans!

Připravit, poladit, jedeme!

Z celkem pěti nabízených variant jsme měli k dispozici na test, jak už tomu na podobných akcích nejčastěji bývá, nejvyšší variantu GT Grade Carbon Pro. Tedy kolo vybavené uhlíkovou vidlicí s možností měnit geometrii (v průběhu testu se neřešilo), s řazením Shimano Ultegra RX 805 Di2, s koly postavenými na nábojích Formula a ráfcích WTB KOM Light i23 TCS a dozdobené plášti WTB Riddler TCS Light 700x37c se světlým bokem.

Z nabízených velikostí (44*, 48, 51, 55, 58, 62 cm /*jen AL) bych se od pohledu pasoval primárně na rám rozměru 55 cm, k mému překvapení ale na mě s mojí jmenovkou čekala menší Grejdyna vel. 51 cm, s reálnou délkou sedlové trubky 49,4 mm. To ale vlastně přesně odpovídá velikosti mého osobního gravel biku, s nímž jsem se byl projet pár dní před cestou do Girony, abych se po čase zase trochu usadil v této kategorii.

První, co mě překvapilo, i když vlastně nemuselo, byla hmotnost. U top modelu by měl člověk lehkou váhu očekávat, každopádně vždy je příjemné, když uchopíte do ruky kolo, třeba abyste seběhli shody před hotelem, a najednou vás zaskočí pochybnost, jestli máte v ruce skutečný gravel bike, či zda to není náhodou jen lehce převlečená silnice.

reklama

Tvrdě a dravě!

Ono, pokud k sobě budeme skutečně upřímní, lze vlastně říct, že je GT Grade skutečně převlečenou silnicí. Byla jí rozhodně v době své premiéry v roce 2015 a tedy i v podobě dnes již dosluhující generace, a je jí do jisté míry nadále. Přesto, že GT Grade de facto otevřela Pandořinu skříňku gravel biků, není zrovna tím, kdo by měl chuť a touhu posouvat možnosti a schopnosti této kategorie do zcela nových úrovní, naopak jde spíše konzervativnější cestou.

Hovořím zejména o výbavě a celkovém „zasazení“ tohoto modelu do širšího kontextu, jelikož třeba plovoucí sedlová trubka, vidlice s flip-chipem a další záležitosti za zpátečnické označit rozhodně nelze. Co mě ale trochu mrzí, možná trochu víc, je příliš „staroškolský“ přístup k podobě řazení a obutí! Už jsem na to párkrát narážel, chápu, že má každý jiné choutky, a slyšel jsem už, že řada lidí stále věří dvou převodníku… Ale postavit celou řadu gravel biků výlučně na dvou převodnících a poměrně hubených pláštích (37c), to mi přijde docela škoda.

Tohle asi bude téma pro zamyšlení na další roky… Nicméně mezi řádky padla zmínka též o tom, že jak Shimano nyní představilo nové MTB řazení 1×12 XT a SLX, tak se možná napřesrok dočkáme něčeho podobného u gravel sad Shimano, na které trh teprve čeká. Až potom snad budu uspokojen tím, že bude v nabídce alespoň jeden, či vícero kol s GT Grade s jediným převodníkem.

Správnému GT nesmí chybět co?

Přeci Triple Triangle vy tu…! ✌

Mýval jsem rád Shimano Dual Control, nesnáším Di2!

Vím o tom, že mám dnes hodnotit primárně nové kolo, a ne jeho výbavu, ale nedá mi to nezačít od konce. Obecně nejsem proti elektronickému řazení nikterak zaujatý, nebo alespoň o dost méně vůči tomu, jak se občas tvářím. Co se mi hodě líbí je SRAM eTap (zase SRAM, sorry!), méně pak Shimano Di2.

Už na silnici jsem měl při náhodných zkušenostech s tímto systémem problémy pamatovat si, která z drobných páček, které z tlačítek na páce, řadí nahoru a které dolů. V tomto případě, kdy jsme se pohybovali nejen na asfaltu, ale poměrně často i na lesních cestách a v terénu, jsem začal řazení Shimano Di2 upřímně nenávidět! Přes padesát kilometrů v sedle, přes tři hodiny za řídítky a moje hlava si stále nedokázala zafixovat co přesně mají prsty mačkat, když chci řadit lehčí či těžší převody!!! Hrůůůza!

Nutno říct, že když už jsem to náhodou trefil, tak fungovalo řazení hezky čistě, jemně a přesně. Obzvláště pohodlné byly změny převodů na přesmykači, tedy pokud se smíříte s tím, že tuto „zbytečnost“ sebou na kole vůbec taháte!!! Druhý omezující prvek, který mě na nové GT Grade poněkud limitoval, představovaly pláště WTB Riddler 700x37c.

Kolega Milosz z Polska si je ale naopak velice pochvaloval, což se jednoznačně vázalo k tématům, jež jsme probírali cestou do Girony – kdo, jak a co jezdí na gravel biku a také na čem. Vyměnit je třeba za WTB Resolute 700x42c (bezdušový set těchto gum byl kupříkladu na RB RX), to by byla hnedle jiná písnička! Ale ok, pravidla hry jsou dána, pojďme se přizpůsobit!

Příliš malá tlačítka příliš blízko u sebe. Kdo má v terénu poznat, co zrovna mačká?!

Celý systém Shimano Di2 využívá kabelové propojení a centrální baterii ukrytou v rámu a řídící jednotkou na představci.

Na můj vkus až moc velká pila a také až moc velký skok mezi převodníky. Zlaté systémy 1xcokoliv!

Trocha asfaltu, potom brody, a nakonec i bláto!

Jestli mi to odpustíte, zmíním ještě jeden prvek, co mě lehce znervóznil. Poměrně štíhlý průměr řídítek, či spíše slabší omotávka, stejně jako štíhlý profil řadících a brzdových pák Shimano Ultegra Di2. Ale tím fakt končím. Stačilo se totiž chvíli na GT Grade vozit a brzy mi začalo docházet, že se nová generace v základu nesnaží radikálně vzdálit svému předchůdci.

Hodně totiž dle mého hledí na výkon a celkově sportovní charakter, proto bych čekal, že za expediční a dobrodružné modely se budou převlékat mnohem častěji hliníkové verze než ty karbonové (tak jako doposud). Faktem přitom je, že pokud bych měl vypíchnou jednu pozitivní vlastnost, pak to bude výkon, tuhost, a tedy výsledná rychlost.

Stačil mi k tomu prvotní průjezd městem, abych pochopil, co GT Grade v této konfiguraci sedí. Hladký asfalt, či jednodušší nezpevněné cesty, kde vynikne pevnost rámu a chuť okamžitě reagovat na veškerou energii jezdcem zacílenou na šlapací střed.

Stejná energie byla znát i mimo asfalt, zejména na kratších prudších výjezdech, kde to občas vypadalo na nedostatek převodů i se skladbou 2×11 rychlostí. Ale to vlastně nevadilo, jelikož opřít se naplno do pedálů a hezky silově vychrtit kopec, to byly jedny z nejlepších zážitků v sedle GT Grade nové generace.

Schválně, kdo má na hlavě nejvýraznější helmu? (*nemyslím tu červenou…)

Probojovat se skupinou dopředu

Nad tuhostí a rychlostí tohoto kola se budu asi ještě chvíli rozplývat, jelikož tento aspekt mě skutečně okouzlil. Byl jsem tak ve výsledku rád za několik málo delších táhlých výjezdů po asfaltu, či po pevnějších prašných cestách, kde jsem z počátku záměrně nechal poodjet svoji skupinu, abych se pak postupně prokousával pelotonem žurnalistů z celého světa až znovu na špičku naší družiny. Naštěstí se nejelo žádné vražedné tempo, proto byly takovéto hrátky možné, každopádně mě to dost bavilo a užíval jsem si tímto stylem největší přednosti nové GT Grade.

Co mi rovněž sedělo bylo příjemně klidné a vyvážené ovládání, které jako by opět nejlépe fungovalo na rovnějších cestách s mírnějšími oblouky, či na hladkém asfaltu než na uzoučkých klikatých pěšinách podél potoka mezi stromy. Jestli (až) mi dorazí GT Grade pro plnohodnotný domácí test, tak určitě zkusím i druhé nastavení vidlice s živějším předkem, což by v kombinaci s širšími plášti a nižším tlakem v nich mohl dávat ten správný smysl pro gravel riding jak jej mám rád!

Na vrcholu jednoho z asfaltových výjezdů…

Trocha vzrušení mimo široké cesty.

Duše trialisty se nezapře! (Hans Rey)

Plovoucí sedlovka není víc než pořádný balón!

Předpokládám, že vás jistě zajímá i to, jak je na tom GT Grade se schopností tlumit a zásobovat tak jezdce dostatkem komfortu. Jak to říct dostatečně diplomaticky? Většina kolegů si libovala, jak GT Grade krásně tlumí, zejména jeho zadní partie, což jistě nejsou liché poznatky. Zadek je skutečně pohodlnější, tedy primárně když sedíte, přední partie mi naopak přišla o něco tvrdší.

Mně osobně se to ale vlastně docela těžko hodnotí, jelikož v tomto směru cítím značné omezení již několikrát zmíněným výběrem obutí. Rozhodně nechci zpochybnit snahu a invenci inženýrů z GT na novém rámu, zde odvedli jistě velký kus práce, jen bych prostě potřeboval širší gumy, abych se i v terénu cítil dostatečně jistě, mohl si více hrát s tlaky a mohl si rovněž dopřát i o pár fousů více komfortu.

Takto jsem měl pocit, že si pohodlí člověk užije zejména na asflatu, na opuštěných silnicích a tvrdších prašných cestách. Pro vysloveně terénní gravel jízdy mi zde „něco“ chybělo. Je ale jasné, že to „něco“ lze nalézt v podobě objemu plášťů! U mého kola (Ghost Fire Road Rage), které bylo z výroby vybaveno plášti 29×2,0“, jsem také hned po první jízdě měnil obutí za běžný rozměr (700x40c).

Takže proč k tomu samému nepřistoupit i zde, pokud vás to bude trápit? Prostor je oficiálně do šířky 700x42c, ale vejdou se určitě i o něco širší gumy!

Vzpěry zadní stavby skutečně jen „procházejí okolo“ sedlové trubky.

Důležitým bodem pružnosti zadní stavby je i zeštíhlení sedlové trubky v její spodní třetině až polovině, kde se viditelně ohýbá.

37 mm široké pláště mají kolem sebe v rámu a ve vidlici více než dostatek místa. Klidně bych šel až na 42-43 mm!

GT Grade nové generace? I nadále špičková silnice s přesahem!

Moje dnešní shrnutí jízdních vlastností novinky GT Grade tak může být poměrně prosté, i když musím alespoň ještě jednou upozornit, že hodně záleží na konkrétní výbavě. Na druhou stranu, když se podívám na komponentovou skladbu všech nabízených modelů, je vcelku jasné, kam s touto novou generací GT míří.

Cílem jsou primárně sportovní jezdci, kteří si chtějí užít výkonu a rychlosti na úrovni špičkových silničních strojů, nemají přitom vysloveně choutky pouštět se na gravelu do náročnějších terénních výzev. GT Grade nové generace nabízí, alespoň v podobě, jakou jsem měl možnost zkusit, špičkové výkony a velice příjemnou geometrii s níž není problémem třeba ani vykružování silničních oblouků s kolenem téměř u země.

reklama

GT Grade ale do této, spíše spartansky zaměřené skupiny, přináší poměrně velkou porci komfortu a jistoty ovládání, díky níž se není třeba přehnaně soustředit na řízení ať již se pohybujete na asfaltu či na nezpevněných cestách. Osobně se mi líbí představa pořídit si GT Grade v karbonu, doplnit ji o dvě sady kol (lehčí se spíše silničním vzorkem a tužší s širším gravel obutím) a používat tento stroj jako dvě odlišná kola.

Zkuste GT Grade čistě na asfaltu s hladkými plášti a rozhodně nebudete ostudou skupiny jezdců s oholenými lýtky. Nasaďte pořádné gumy a klidně i sadu brašen a vydejte se za dobrodružstvím fenoménu bike packing! Nebo si jen užijte ničím neomezené brouzdání krajinou a objevování.

GT Grade je zde aby splnila kdejaké vaše přání. Někteří si ji budou muset trochu dozdobit, ale to nevadí, jelikož se v této kategorii nejedná o nic výjimečného. Tedy už jen proto, jak široké jsou dnes mantinely definice gravel biku, jehož jedním z mála skutečně spojujících prvků jsou snad jen zahnutá řídítka – berany!

Více o GT Grade v představení z minulého týdne, případně na mezinárodním webu gtbicycles.com, či na domácím gtbicycles.cz

Text: Štěpán Hájíček | Foto: autor / GT Bicycles (Jake Hamm, Cycling Sports Group)

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 

Endurorace Zadov – přírodní a hravý (report Andrea D.)

$
0
0

Třetí závod České Enduro Série hostil suchý a totálně prosluněný Zadov, který závodníky procvičil na lesních hravých trailech, rock gardenech, na tradičním odpalováku Temelín a taky dal mnohým nočního brouka do hlavy, jestli zídku na dvojce sjíždět, objíždět nebo skákat. 5 erzet, tedy i 5 výjezdů bez lanovky v horkém počasí řádně prověřily fyzickou kondici všech jezdců a jezdkyň.

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Michal Hoffmann, Rob Trnka

Zadov je oblíbeným závodem i díky sobotní večerní pohodě – už tradičně tu večer před závody probíhá opékačka buřtů, pivko, a tentokrát i vložený e-bike závod. Že šlo opět o fajn záležitost, se dozvídám hlavně z doslechu, protože sama se v sobotu účastním veselky kdesi u Pelhřimova… Tratě jsem ale na oči nejela a využila jsem možnosti pátečního tréninku.

reklama

Abych to urychlila, přesunu se rovnou na start závodní neděle, kdy se krátce před polednem už nemůžu dočkat, až budu drandit po trailech dolů. Vystřelím proto do prvního kopce, jako by se nahoře rozdávalo něco zadarmo, až se mému tempu diví i sparing partner Kuba Strach.

Do jedničky se taky rozjedu patřičně natěšeně, ale na kořenovitém lesním úvodu ne a ne najít flow a všude chodím natvrdo na brzdy. Strnulost přisuzuju respektu z odpalováku Temelín, kde jsem byla v tréninku zbytečně rychlá, a to na tenhle skok není úplně potřeba.

V závodě ale se skokem nemám žádný problém, takže krátce po něm se začnu chytat a zkouším vždycky aspoň na pár sekund pustit brzdy, jako bych po protančené sobotě teprve zkoušela, co všechno moje kolo doopravdy umí. Na závěr erzety už jsem plně v „race modu“ a do cíle regulérně dupu – takhle intenzivně letos snad poprvé!

Jednička je za mnou a já zjišťuju, že druhý transfer jedu v úplně jiném tempu než ten první. Zároveň mi dochází, že jsem sice jedničku s grácií zmákla, ale nejspíš jsem vyčerpala všechny svoje zásoby energie, a navíc se mi stáhnul žaludek, což mě nepustilo už do konce závodu! Nejdřív jsem jen postupně plivala kyselé sliny za jízdy, a pak…

No a pak jsem si musela dvakrát zastavit… Rozhodně tuhle nevolnost přisuzuju úpornému vedru, nikoli myjavské slivovici (ano, svatba byla česko-slovenská).

Ve dvojce, a de facto i v celém závodě, je mým jediným cílem dropnout tu pověstnou zídku. V tréninku jsem to jednou zkusila a jednou to vyšlo. Otázkou je, jestli to nebyla náhoda. No uvidíme, jestli tam bude kolem hodně diváků, ne-li fotograf či kameraman, rozhodně to musím skočit!

Ještě před tím bylo ale potřeba prodrncat poctivou rock garden, které předcházel kamenný dvojschod, který se vyjížděl do kopce. Popravdě když jsem k tomuhle místu v tréninku přijela, myslela jsem si, že jedu erzetu obráceně.

V závodě kameny naštěstí vyjedu bez většího problému (no dobře, já nedělám skoro nic, celé to „požrala“ vidle Cane Creek…) a přes rock garden se vrhám do lesní klikatice, která je tvořená z hlavní části kořeny, místy i sypajícími se kameny. Když se přibližuju k zmiňované zídce, očekávám kotel diváků, ale ve skutečnosti kolem postávají tak tři až čtyři chlapi a vládne tam hrobové ticho.

Aha, takže vyhecovat se musím sama! Třeba vidí holku s copánkama a nechtějí mě polekat?

Blížím se k prostředku přímo k „odpalovacímu“ kameni, už je jasné, že skalku nebudu objíždět. Pořád ticho. Kuba Říha říkal, že tu nemám být příliš rychlá, že to pak kope do rukou. Dropuju tedy a když si ve vzduchu stíhám zkontrolovat, že nepadám na předáka a že se trefuju kolem přesně mezi kameny, považuju to za svoje hlavní vítězství dne.

Dopadnu na obě kola a v tu chvíli se teprve ozve ohlušující jásot a fandění, které slyším až do půlky lesa. Díky chlapi! Příště klidně křičte dopředu, když je ticho, tak se bojím, že jedu blbě 🤩

Po projetí louky nás pak trail ještě procvičí mezi většími kameny, kde o jeden zavadím pravým pedálem a břichem jdu rovnou na představec! Naštěstí ale zafunguje adrenalin i endorfiny dobré nálady a já to v modu supermanky nějak vymanévruju a do cíle se dostávám se vítězným „zídkovým“ skalpem.

Třetí erzeta je úplně nová, a i když mě v tréninku bavila, v závodě mi už tolik nechutná. Zatímco v tréninku úvod představovaly houpavé pasáže lesem, v závodě se sekce vyjela a spíš jsem vždycky předním kolem vrazila do nějaké boule, než že bych se přes ně dokázala plynule přenášet.

Prostřední část byla tvořená rychlými palbami po širokých lesních cestách – tady myslím, že byl potenciál se cestám vyhnout –, ale zase bylo potřeba i zadupat, což k enduru patří.

Jednou tu málem nevyberu zatáčku kolem značícího kolíku a když už to vypadá, že zavadím řídítkem a rozvěsím to, na poslední chvíli se rukou vyhnu, můj levý copánek už tak rychlý není a zavadím s ním o kolík. Zní to možná divně, ale fakt ve mně hrklo! Naštěstí se neoběsím a jen se mi přehodí za krk, fotka níže důkazem J

Závěr měl opět trochu více toho fun factoru, když se trail i zalomil do ostřejšího padáčku nebo se kousek před cílem protáhl přes muldu se sypkým kamením. Tam jsem jela v tréninku pravou stopu, leč Kuba byl na startu přesvědčený, že pravá už bude zasypaná a lepší bude ta levá. Dala jsem na něj, vlítla do levé a nějak jsem nebyla připravená na kamenný schůdek na konci a málem jsem šla přes řídítka! Tento výstup docela trefně okomentoval přihlížející pán slovy „Tos měla těsný“.

Čtvrtá erzeta startovala jako dvojka ze stadionu a krátce po úvodu bylo opět potřeba nechat kolo jet v kamenité rock garden, za kterou jsme byli následně odměněni pohodovým dvojáčkem. Kromě jednoho výšlapu v kořenech byl zbytek erzety doslova za odměnu – trail se hnal se svižným flow dolů, žádné zbytečné zpomalováky, žádné šikany, prostě hravý rychlý lesní trailík.

Na pátou erzetu sice vyjíždím v mdlobách, ale vidina studené Plzně v cíli mě naštěstí dostatečně motivuje. Krátce po startu ale dělám tu nejzbytečnější chybu v celém závodě… Měla jsem z pátku za to, že za rock garden se točí prudce doleva. Ano, točilo se doleva, ale ne až tak prudce. Takže jsem vyjela z trati, a jako když mi zhasnete, zastavuju a tupě zírám, kde je trail.

Když se otočím a vidím erzetu, počastuju se před nějakým pánem asi třikrát, že jsem „úplnej debil“ (pardon, ale znáte to v tom závodním rozpoložení), seskočím z kola, oběhnu strom a ještě trochu musím popoběhnout na rovině, aby se mi to aspoň trochu rozjelo.

Sice bych si za tohle nafackovala, ale paradoxně se mi následující rychlá lesní pasáž jede natolik dobře, že se dokonce kousnu i ve výšlapu po louce a jedu značnou dobu ve stoje! Jakmile se erzeta zase zalomí z kopce dolů, je to jedno velké rychlé labůžo! Rychlá lesní palba částečně v hrabance, částečně na kořenech, takže dojezd do cíle jak se patří!

Když srovnám Zadovské tratě před několika lety a dnes, tak je to solidní posun vpřed! Zatímco v takovém roce 2014 šlo skoro o XC závod, dneska je technická náročnost tratí na daleko vyšší úrovni, o zábavnosti trailů nemluvě.

reklama

 

Alpine Enduro Series #1 Paganella, Itálie | report M.M.

$
0
0

Druhá evropská série, na kterou se chci letos zaměřit, je nově vzniklá Alpská Enduro série, která se skládá ze tří závodů – Paganella, Reschenpass a Kronplatz. Vše přitom odstartovalo závodem v Paganella, který se konal druhý červnový víkend.

Text: Milan Myšík / Foto: manfredstromberg.com

Do oblasti pod horou Paganella jsem se vrátil po čtyřech letech, jelikož v roce 2015 se zde jela Evropská série. Už tenkrát se mi v této lokalitě moc líbilo, a proto jsem s sebou letos vytáhl i Ivču, aby taky poznala kus Dolomit. Vyrazili jsme ve středu, přičemž ofiko trénink byl až v pátek, ale nikdo to moc neřešil a jezdilo se i ve čtvrtek. Kopce úžasný, hory vysoký a lanovky rychlý. Čtyřhodinová permice 27 eur a člověk se vydrncá až dost!

Potom, co jsme si užívali dva dny pohody, jsem v pátek už vyrazil s českou skupinou (já, Frky, Iček a Zbyněk Kugler) na regulérní trénink. Stihli jsme projet téměř všechny stage, nechyběla pauza na zmrzku a kávičku, prostě absolutní pohoda, všechno lanovkama, šlapání jen na jeden kopec – start 3. RZ –, odkud byl luxusní výhled na Monte Altissimo, Gardu a ještě dál…

Jedinej, kdo trojku chtěl vynechat, aby nemusel tlačit do kopce, byl Frky, ale nakonec se k nám, i přes remcání, přidal. Nebyl by to ale trénink, aby se něco nevys*alo! Nejdřív Frky odstřelil zadní kolo na šesté RZ, později já urval šroub v přehazovačce, což netuším, jak se mohlo stát!?

reklama

Prolog

Ten se v tomto seriálu jezdí vždy v pátek, aby rozřadil jezdce. Podle mě zbytečnost, ale budiž… Na prologu mi přehazovačka skákala, jak chtěla, takže pak nastala večerní předzávodní klasika, která se nesla v duchu mechanikování. Díky Ičkovi a Zbyňďovi, kteří se mi o kolo luxusně postarali.

Kluci mi dali na kolo přehazku z Habita, na kterém do té doby jezdila Ivča na výlety a pak přišel druhej challenge. Přehazování zadního pláště s DH casingem a MrWolfem (Banger Mid+).

Čtyři ruce byly málo, takže jsem závod musel objet na nejhorším plášti, který vozím už 5 závodů v kuse! Asi si dokážete představit, jak ten plášť vypadal!!!

Ale morál na pokus číslo dvě nebyl! Před mechanikováním jsme ještě stihli cachtačku v křišťálově modrém jezeře Molveno, které bylo tak „teplé“, že kdo to dal dýl jak 10 sekund, vyhrál cenu ledový muž! Iček si dokonce vysloužil přezdívku pan Mrož, protože v tom plaval 5 minut! Prostě totální sebevražda 😱

Sobota RACE DAY 1

Podle pořadí v prologu jsme startovali až na konci startovního pole kolem sobotního poledne. To nám zajistilo krásný, klidný, ničím nerušený lesní spánek na parkovišti. Nikomu neřeknu, kde přesně to bylo, protože to je VIP místo hned u rajónu medvědů, kteří se tam po lese prohánějí prý docela často.

V sobotu bylo naplánováno 5 RZ, které nebyly vůbec zadarmo! Dolů to byl takový motokros, že ani DH na Klínovci není tak rychlá ani tak rozbitá… Až mi z toho bylo občas špatně, kór v jedničce, kterou jsme jako jedinou nejeli v tréninku. Dvojka se mi taky moc nepovedla, trefoval jsem všechny špatný stopy, pak jsem se zamotal do pásky lemující trať, no žádná sláva. Zato šlapací trojku jsem jel konečně trošku jako člověk, i když po vydatném obědě byla náročnější, než by jinak musela být.

Čtvrtá stage byla nejdelší z prvního dne a rozhodně nejhustější! Čistokrevné DH s top speedem 61 km/h. Jak to tady asi musel pálit Michal, když mi tam naložil 9 sekund?

Po čtyřce jsme byli všichni už docela na kaši, naštěstí se na RZ 5 jelo lanem. Pětka byla z části bike park, nechyběla česká hrabanka ani vostré dolomitské kameny a prudké stráně dolů. Suma sumárum po první dni leháme na trávník v cíli a porovnáváme časy.

Michal po prvním dni první o 4 sekundy před Markusem Reiserem, já třetí, což je super! Ale ztráta na Reisera 12 sekund už tak lichotivá není, vzhledem k tomu, že Gusti Wildhaber i Matthias Stonig měli defekty a dal se čekat jejich útok v neděli na bednu. No zatím po prvním dnu dobrý.

Jekyll 29 fungoval jak hodinky, kluci mi to naladili fakt suprově. Koupačka v jezeře, mytí kol, společná večeře a koncert – to byl plán na sobotní večer a byl to fakt bezvadný plán. Nejvíc jsme si užili koncert, kde to Iček roztočil se svým roztrhaným trikem až Němci nechápali, hahaha…

Neděle RACE DAY 2

Neděle = lehčí den, 3 RZ, z toho první hardcorovka 8 minut DH a minuta šlapání do kómatu. Tahle stage končící přímo u jezera Molveno se mi fakt líbí.

Jen škoda, že mi v závodě, letos snad poprvé, odešly ruce… Navíc dole dojíždím týpka, který jde přede mnou k zemi, takže výhybka na poslední chvíli.

V cíli této stage jsem 5 minut nemohl chytit řídítka, jak mě bolely prsty a ruce. Fakt hustý. Všude full palby do skalek, kamenů, kořenů, prostě tady kolo zařvalo. Důkazem náročnosti by mohlo být i to, že jsme v cíli potkali týpka, kterému se pod zatížením ulomil kus řídítka!

Určitou záchranou byla lanovka na sedmou RZ, která je ale nejhorší ze všech! Absolutní antiflow, což se projevuje i na mém čase. Po této RZ už jen jeden výšlap po svých na poslední dvouminutovou RZ, která je celá po kořenech, ale zato skutečně parádní.

reklama

Do cíle dojíždíme všichni čtyři společně – já, Michal, Iček a Zbyněk. Celá sestava v cajku a celý, závod jsme si všichni užili na 110 %! Bylo to fakt parádní. Počasí v Dolomitech naštěstí vydrželo a za celé 4 dny ani kapka, takže naprostá paráda.

Tyhle traily na mokru prostě v race modu jet nechceš!!!

Čekáme na výsledky, hlavně výkony Stoniga a Wildhabera. Jsem smířený s TOP 5, což by bylo fajn. Nakonec se mi přeci jen podařilo druhý den zaříznout staršího z dua Reiserů a zůstávám tak na třetím místě! Wildhaber se posunul na 2. místo za Michala i přesto, že v neděli suverénně všechno vyhrál. Stonig končí 7. po defektu hned v první RZ ze soboty.

Bedna super! Stát vedle Wildhabera a Frkyho – to se nestává každý den!

Za mě velká spokojenost, dal jsem to bez pádu a svižně. V neděli jsem trošku přitlačil na pilu a vyplatilo se. Především mám radost, že dál pokračuju v dobrých výkonech, jako na začátku sezony a užívám si to.

Díky moc klukům za super víkend na bajku na úžasném místě – lepší než milionová GARDA! Děkuju Ivče, která mi poskytovala jídelní vegge servis a rodičům za půjčení bydlika.

Alpine Enduro Serie zaručuje krásné zážitky.

Text: Milan Myšík / Foto: Manfred Stromberg

Původní článek na webu: milanmysik.com

 

Bikepark Špičák – Black Friday v novém (report Andrea D.)

$
0
0


Bikepark Špičák, jakožto jeden z nejlepších bikeparků u nás, letos neotálel a sezonu zahájil už prvního května! Tratě na Špičáku se přitom vyznačují nadprůměrnou pestrostí, variabilitou stop a kvantem nejrůznějších překážek. Největším faceliftem si na letošek prošla oblíbená trať Black Friday.

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tomáš Rucký

Jako první jsme samozřejmě rovnou zamířili na Black Friday. Co se týká změn na této trati, jde především o její větší „vyhlazení“ do stylu whistlerské A Line. Je tedy umetenější, ale o to rychlejší a skoky vás tedy posílají dál. Na druhou stranu v pomalejším tempu je snáze zvládnutelná i pro méně zkušené jezdce.

*Ještě pár let dozadu byl Špičák ryze sjezdovou záležitostí, dnes už se tu ale může svézt i širší skála jezdců.

reklama

Vyhlazenější Black Friday ovšem nepostrádá škálu skoků, které jsou tu všeho druhu – od vyšších dropů až po jednoduché odpalováky s příjemně postavenými dopady.

Ve spodní části Black Friday na rovince před věhlasným „přespotočákem“ se pak z loňského dvojáku stal jeden velký skok s dopadem na velkou muldu, podle délky letu třeba i mírně do kopce, takže tady to můžete poslat jak chcete, a ve většině případů vám takto postavený skok garantuje bezpečný dopad.

Zmíněný přespotočák je z předloňska posunutý o něco dozadu, takže ve vzduchu se pobyde déle. Proto rozhodně pomůže doskočený předchozí skok, potažmo získaná rychlost na něm.

Přiznám se, že „nový“ přespotočák skočený nemám, byť mi jeho odrazová i dopadová plocha přijdou sympatické. Nicméně budu-li citovat kamaráda Lukáše: „Přespotočák na Špičáku skáčou všichni, děti i turisti, jenom já z něj mám hrachy!“. Takže pro mě stále neodšrktnutá záležitost, která mě motivuje se na místo činu vracet, dokud tam není „fajfka“!

Co jsem si tentokrát konečně odškrtnout mohla, byl seskok z boudy na trati Lucky Bastard. Dříve pro mě byla nepříjemná díra mezi boudou a dopadem, která už je ale nějaký čas vyplněná dřevem, takže se to tam s trochou potáhnutí poslat dá. Jedničku za provedení bych si ale nedala, proto i přes úspěšné zdolání řadím tento skok k těm techničtějším na Špičáku.

*Moje foto jako důkaz v galerii

Co se týká dalších tratí, Lesní panna se po rekonstrukci Black Friday stala techničtější, každý si na ní ale v pohodě najde „svoje flow“. Zatímco v horní pasáži budete zrychlovat na vyhlazených úsecích, v druhé polovině trochu procvičíte nohy vaší vidle, zejména na sednutých rock-gardenech, jejichž kameny jsou ale poskládány přesně tak, abyste si jízdu mohli ve svižném tempu užít.

Až letos poprvé jsem se projela na černé trati Struggle, kterou jsem automaticky míjela, ještě když jsem na Špičáku jezdila na XC kole. Se zdvihy 170 mm jsem si ale už řekla, že by mě snad nemuselo nic vylekat a byla jsem nakonec příjemně překvapená – vše bylo jetelné, předvídatelné a nečekala tam žádná nenadálá zrada, kvůli které bych musela seskakovat z kola.

Nakonec mě zpětně mrzelo, že jsem se neodhodlala na úvodní drop, který s prstem v nose přede mnou skočil sparing partner Kuba, jenž je ve skutečnosti odkojený „ixcéčkař“. Od loňského roku se totiž tenhle skok výrazně zjednodušil a dopad se posunul jak blíž, tak i nahoru. Přesto je důležité mít na něj rychlost a dávat pozor, aby vám „nefouklo“. Říkali J

Protože jsme Špičáku tentokrát věnovali celý víkend, stihli jsme konečně i to, co jindy ne, takže přišlo i na úsek Air&Stone. Tato hravá trať se bude líbit milovníkům pomalé techniky a rovnováhy, protože kombinuje velké kameny s různě zalomenými lávkami, a dokonce jedete i přes jednu „zavěšenou“ houpající se lávku. Minimálně na třech místech se můžete rozhodnout a vybrat si jednu ze dvou variant, tu lehčí zpravidla zvládnou i „netrialisti“!

Špičácké tratě jsou charakteristické tím, že si hravost zachovávají po celé délce a nestane se vám, že by třeba konec tratě byl „vypuštěný“. Naopak, na Špičáku jedete 100% do samého konce. Důkazem může být, že se jedna z nejzajímavějších pasáží nachází právě ve finálním úseku Black Friday, kdy si můžete kupříkladu střihnout sérii tří gapů za sebou.

Pro zpestření má druhý ze série skoků nájezd do lehce klopené zatáčky, s čímž jsem měla (v hlavě) docela dlouho problém. Pak se ale stačilo nechat roztáhnout, respektive brzdit sparingem Kubou a já najednou o žádné zatáčce nevěděla. Ač se to možná na pohled nezdá, je potřeba být na první dva skoky pomalý a až na ten třetí nejdelší pustit brzdy. Skoky, ze kterých jsem měla respekt, se tak staly možná mými nejoblíbenějšími na Špičáku!

Na Špičáku jsme sice jezdili dva dny, klidně bych tu ale mohla jezdit celý týden a pořád budu mít co pilovat. To je jedna z věcí, která se mi na špičáckém bikeparku líbí – množství překážek, které stále nemám odšrktnuté, takže mám o to větší motivaci se sem vracet a posouvat svoje možnosti. Příště si dávám za úkol drop na začátku Strugglu a také jsem si ještě nestihla vyzkoušet skok do duchny, do níž to můžete poslat z dvou různých odpalů hned vedle lanovky. Bez příplatku, podotýkám.

*Mistrovským kouskem je, když se vám nejen podaří dopadnout na kola, ale i poté udržet balanc a z nafukovacího baůlónu sjet!

Přímo u lanovky najdete také velmi moderní půjčovnu kol a sportovní obchod s kvalitní bikerskou výbavou od rukavic, přes brýle až po integrálky. Co je velká konkurenční výhoda oproti jiným bikeparkům, jsou kvalitní nové stroje k zapůjčení – vyzkoušet můžete například aktuální modely Kona Operator.

reklama

Kdo by chtěl vypilovat svoji techniku nebo si není jistý některými překážkami na Špičáku, které by rád pokořil, ať neváhá vyzkoušet tamní bikovou školu Bike Gravity Academy. Instruktor Vašek se na vás podívá a vyladí s vámi přesně to, co je potřeba. Navíc, díky tomu, že sám některé překážky stavěl, vám přesně poradí jak na ně – kde se rozjet, kde šlapat, kde už ne…

Sama jsem loni Gravity Academy vyzkoušela a díky Vaškovi skočila starý přespotočák. Takže na ten nový posunutý si opět musím příště objednat lekci J Více o bike škole spicak.cz/../gravity-academy.

Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                     2 hod
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)           160 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí          610 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)                400 Kč
Zapůjčení sjezdového kola                         1240 Kč    
Provozní doba lanovky                                Neděle-Čtvrtek: 9:00 – 17:00,
                                                                    Pátek-Sobota: 9:00 – 18:00                                                 
Webové stránky                                          www.sumava.spicak.cz

Na Špičáku jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Lapierre Overvolt Carbon AM 900 Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.

Pár dalších postřehů ze Špičáku a hlavně videa několika tratí najdete ve Štěpánově článku – Bikepark Špičák – Objektivem BnR

[See image gallery at www.bikeandride.cz]
 
Viewing all 229 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>